Kartupeļu veidi

Pasaulē ir zināms ļoti plašs klāsts dažādu kartupeļu - aptuveni 85 ģinšu un gandrīz 3000 dažādu šķirņu.

Kartupeļu tipiŠajā mājaslapā atrodamā informācija ir vairāk koncentrēta tieši uz ‘baltajiem kartupeļiem’ – Solanum tuberosum – kas ir pasaulē visplašāk audzētie.

 

Lai gan lielākā daļa kartupeļu šķirņu ir ar baltu vai dzeltenu bumbuļu mīkstumu un ar baltu vai dzeltenu bumbuļu mizu, tomēr pasaulē sastopama ļoti plaša kartupeļu bumbuļu mizas krāsu dažādība.

Kartupeļi lielā mērā pieder pie mērenā klimata kultūraugiem, kuru optimālā audzēšanas temperatūra ir robežās no +10 līdz +20°C.

Kartupeļu bumbuļi ir jutīgi pret salu, līdz ar to tie būtu jānovāc rudenī pirms sala iestāšanās. Vislabākos audzēšanas rezultātus iegūst, kartupeļus stādot tūlīt pēc tam, kad augsne iesilusi - pēc pavasara salnām. Šādi iegūstot maksimāli garu veģetācijas periodu. Vietās, kur nemēdz būt auksts un nav ziemas, kartupeļus iespējams audzēt visu gadu, iegūstot vairākas ražas viena gada laikā.

Kartupeļu šķirnes var būt determinantas vai indeterminantas. Indeterminantām šķirnēm raksturīgs ļoti garš veģetācijas periods un, lai tās būtu iespējams novākt, tām vēl pirms tam jāiznīcina laksti.

Indeterminanto šķirņu kartupeļiem laksti jāiznīcina vai nu smidzinot, vai tos mehāniski iznīcinot - tikai tā iespējams ražu nobriedināt un sasniegt attiecīgo bumbuļu kvalitāti.

Izvēlieties interesējošo tēmu