Pareizas kartupeļu mēslošanas kopsavilkums

Lai iegūtu pēc iespējas labākus rezultātus no kartupeļu audzēšanas, ļoti būtiska ir pareiza attiecība starp makroelementiem un mikroelementiem.

Makroelementi

Barības vielu uzņemšana atšķiras atkarībā no augšanas stadijas, kādā augs atrodas. Lai arī barības vielu iznese atšķiras no lauka uz lauku un ir atkarīga no ražas, ir zināms, ka kartupeļu augi var izmantot par 50% vairāk kālija nekā slāpekļa. Uz 15.6 t/ac kartupeļu kālija iznese var būt virs 178 lb/ac, bet slāpekļa - 103 lb/ac. Gan kālijs, gan slāpeklis ir nepieciešami visā veģetatīvās augšanas, bumbuļu veidošanās un briešanas laikā.

Makroelementu uzņemšana dienā- viss augs

Makroelementu uzņemšana dienā- viss bumbulis

Galveno barības vielu iznese

Slāpeklis

Slāpeklis ir svarīgs lapu un bumbuļu augšanai. Tāpat kā kālijs, arī slāpeklis bumbuļu briešanas laikā lielā daudzumā tiek atkārtoti izmantots un tiek novadīts no lapām uz bumbuļiem.

Fosfors

Tāpat salīdzinoši lielos daudzumos, galvenokārt auga agrīnās augšanas stadijā, ir nepieciešams fosfors. Tas veicina sakņu kopas veidošanos un ietekmē bumbuļu daudzumu no viena auga. Pēc tam šis elements ir atkal nepieciešams sezonas izskaņā, jo veicina bumbuļu briešanu.

Kālijs

Kālijs galvenokārt ir svarīgs augstu ražu gūšanai, kā arī - lai saglabātu bumbuļu integritāti. Kālija kā luksusa barības vielas patēriņš kartupeļiem ir tipisks.

Kalcijs

Auga regulāra nodrošināšana ar kalciju ir kritiski svarīga, lai lapas varētu augt un attīstīties bezstresa apstākļos. Ir vajadzīgas salīdzinoši lielas kalcija mēslojuma devas, lai panāktu nelielu bumbuļu daudzumu, kas ir ļoti būtisks auga kvalitātei.

Magnijs

Magnijs ir svarīgs vēlākās augšanas stadijās, it īpaši bumbuļu briešanas laikā (skatīt attēlus augšā), kur tam ir galvenā loma bumbuļu kvalitātes saglabāšanā.

Sērs

Sērs ir nepieciešams visās augšanas stadijās, un īpaša nozīme tam ir, augu pasargājot no parastā kraupja.

Mikroelementi

Lai arī mikroelementi ir nepieciešami daudz mazākos apmēros, to pareizam balansam ir ļoti liela loma ražas kvalitātes nodrošināšanā.

Mikroelementu iznese

Bors

Bors ir vajadzīgs lielākā daudzumā, jo tas nodrošina atsevišķu būtiskāko augšanas procesu netraucētu norisi. Tāpat tas ir svarīgs kalcija izmantošanas optimizēšanai.

Varš

Lai arī varš tiek lietots ievērojamos apjomos, tā trūkums reti ir redzams, jo vairums augšņu nodrošina pietiekamas šī elementa piegādes ilgtermiņā.

Mangāns un cinks

Mangāns un cinks ir elementi, kas ir būtiski ražai. Cinkam ir galvenā loma slāpekļa asimilācijā un metabolismā, kā arī cietes veidošanās procesā.

Molibdēns

Molibdēns var būt svarīgs augsnēs ar zemu pH līmeni.