Augsnes un augu analīzes kartupeļiem

Pirms kartupeļu stādīšanas būtu svarīgi veikt augsnes analīzes, lai zinātu, cik daudz ar mēslojumu būs nepieciešams nodrošināt fosforu, kāliju, kalciju, magniju un sēru.

Augu analīzes (tikai lapas kātiņš vai visa lapa) tiek ņemtas augšanas sezonas laikā, lai būtu iespējams precīzi noteikt, kāds ir minerālvielu saturs augā. Tas ļaus sekot līdzi barības vielu, jo īpaši mikroelementu, trūkumam augā un to operatīvi novērst. Skatīt tabulas zemāk:

Kartupeļu lapu kātiņu analīžu standarts atkarībā no bumbuļu izmēra

Kartupeļu lapu analīžu standarts 30 cm augstiem augiem

Kartupeļu lapu analīžu standarts, kad bumbuļi ir pa pusei nobrieduši

Kartupeļu lapu paraugus parasti ņem sezonas sākumā no 30 augiem (lapiņu kopā ar lapas kātiņu), no auga vecākajām lapām. Paraugu parasti ņem no ceturtās vai piektās lapas, skaitot no augšas.

Sezonas vidū ņem vidējo paraugu no aptuveni 30 - 40 lapu kātiņiem pirmajai pilnīgi attīstītajai lapai. Lapu kātiņus saliek kopā, izveidojot vidējo paraugu no dažādām lauka vietām.

Īpaši rūpīgi paraugs jāņem, ja vēlas pārbaudīt vara, cinka un mangāna saturu augā - ja augi ir nesen smidzināti ar fungicīdiem, kas satur šos elementus, tas var radīt maldinošu analīžu rezultātu.

Bumbuļu mizas analīzes galvenokārt veic, lai noteiktu kalcija saturu bumbuļos, jo kalcijs parasti vairāk koncentrējas tieši kartupeļu bumbuļa mizā vai tieši zem tās. Tomēr vēl līdz šim brīdim nav noteikts elementu satura standarts kartupeļu bumbuļu mizā.

Izvēlieties interesējošo tēmu