Zemeņu augsnes un ūdens prasības

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu, tomēr tās ir ļoti jutīgas pret sāļumu, tāpēc apūdeņošana un mēslošana ir rūpīgi jāpārvalda.

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu. Ja tās tiek audzētas uz lauka un tuneļos, tiem jābūt  labi drenētiem un relatīvi plakaniem, bez “sala kabatām”. Nedaudz lielākas ražas parasti tiek gūtas  smagākās augsnēs ar lielāku ūdens uzglabāšanas spēju. Tomēr vieglākas augsnes ātrāk iesilst, līdz ar to nodrošinot agrāku ziedēšanu. Šādos gadījumos var būt īpaši svarīgi nodrošināt augu aizsardzību pret salu. Vieglu vai smilšainu augšņu priekšrocība ir agrāka raža, ļaujot audzētājam gūt lielāku peļņu ar pirmajām ogām. Šāda tipa augsnēs arī sakņu slimības ir mazāk izplatītas.

Lai mazinātu tādu sēnīšu slimību kā Verticillium wilt un Rhizoctonia solani izplatības risku zemeņu audzēšanā, ir jāizvairās no augsnēm, kurās iepriekš audzēti kartupeļi vai citas Solanaceous šķirnes. Savukārt zemenes, kas stādītas vietās, kur pirms tam bijusi zāle, var būt pakļautas lielākam kāpuru radīto kaitēkļu uzbrukumam, tāpēc stādīšana šādās augsnēs parasti notiek gadu pēc zāles likvidēšanas, ļaujot audzētājam arī labāk kontrolēt nezāļu izplatību.

Zemenes dod priekšroku nedaudz skābām augsnēm ar pH vērtību starp 5,5 (viegla augsne) un 6,8 (smaga augsne). Līdz ar to kaļķošana zemeņu audzēšanā nav izplatīta. Augsnēs ar augstāku organisko vielu saturu zemenes var panest arī nedaudz zemāku pH līmeni. Ja augsnes pH nokrītas zem 5,5, samazinās arī magnija, kalcija, fosfora un molibdēna pieejamība, tādēļ ir jānodrošina to papildu piegāde. Ja pH līmenis pārsniedz 7,0, var rasties cinka, mangāna un dzelzs nepietiekamība (12. attēls).

Augsnes pH un barības vielu pieejamība.png
12.attēls

 

Zemenes ir ļoti jutīgas pret sāļumu

Ikviens apūdeņošanas ūdens satur izšķīdušus minerālsāļus, taču atšķiras to koncentrācija un sastāvs. Ūdens ar visaugstāko minerālsāļu koncentrāciju radīs vislielākās sāļuma problēmas. Kad apūdeņošanas ūdens sāļuma līmenis pārsniedz ideālo EC līmeni 0,7 mS / cm, rodas ražas zudumi  (6. tabula).

Jutība pret sāļu daudzumu.png
6. tabula

 

Ja ir daudz augstāks EC līmenis, raža ievērojami samazinās (14. attēls).

Sāļu daudzums un raža.png
14. attēls

 

Sāļuma simptomi parasti izpaužas kā sausas un brūnas lapu malas, trauslas lapas, kavēta augšana vai pat mirušas saknes un paši augi. Slikta apūdeņošana arī var izraisīt sāļu uzkrāšanos ap saknēm, tādēļ ir svarīgi tos izvadīt ārā no šīs zonas.
Sāļuma līmenis auga sakņu zonā ir tieši saistīts ar ūdens kvalitāti, mēslojuma līmeni un veiktās apūdeņošanas dziļumu. Ir iespējams prognozēt iespējamos ražas zudumus, izmantojot šādu Māsa (Maas) un Hofmana (Hoffmann) (1977) vienādojumu:

Y = 100 - b (ECe - a)

Šajā gadījumā Y ir relatīvais ražas daudzums (%), ECe ir  piesātinātā augsnes ekstrakta sāls līmenis dS / m, a ir maksimālā 100% produkcijas sliekšņa vērtība, un b ir ražas zudums sāļuma vienības pieaugumā.
Zemenēm: a = 0,7, b = 33,3, tāpēc vienādojums ir: Y = 100 - 33,3 (ECe-0,7)
6. tabulā sīki aprakstīta dažādu augsnes sāļuma līmeņu (ECe) un ūdens sāļuma (ECw) ietekme uz ražas procentuālo samazināšanos. Sniegta arī norāde par apūdeņošanas ūdens daudzumu, kas vajadzīgs, lai no sistēmas izskalotu  liekos sāļus (LF). Ir svarīgi regulāri pārbaudīt šķīstošo sāļu līmeni augsnē / substrātos un attiecīgi pielāgot apūdeņošanas ūdeni.

Augstu sāls saturu var kontrolēt ar  papildu laistīšanu, izmantojot par 10-20% vairāk apūdeņošanas ūdens nekā parasti. Ūdens proporcija, kas nokļūst zem sakņu zonas, piesaistot arī daļu no uzkrātajiem šķīstošajiem sāļiem, tiek dēvēta par  izskalošanās faktoru (LF). Laistīšanas daudzums un biežums būtu jāpielāgo, lai nodrošinātu pietiekamu apūdeņošanu, vienlaikus samazinot pārmērīga augsnes mitruma līmeņa  risku, kas var radīt citas problēmas.

Pastāv divu veidu sāls problēmas - tās, kas saistītas ar kopējo sāļumu, un tās, kam iemesls ir nātrija hlorīds. Augsni var ietekmēt tikai sāļums, vai gan sāļuma, gan nātrija hlorīda kombinācija. Nātrijs ir  antagonists kālijam un kalcijam. Hlorīds konkurē ar nitrātu. Tādēļ Na un Cl līmenim ūdenī un mēslošanas līdzekļos jābūt pēc iespējas zemākam.

Liela sāļu koncentrācija augsnē aizkavē ūdens uzņemšanu augos, kā rezultātā rodas lapu apdegumi, vīšana un ražas zudums. Tomēr dažādas šķirnes atšķiras pēc to jutīguma pret sāļumu (15. attēls).

Sāļu daudzums un raža_Elsanta – augsnes šķirne – Vācija.png
15. attēls

 

Ieteikumi zemeņu ražas un kvalitātes paaugstināšanai

Zemeņu mēslošanas programma

Zemeņu mēslošanas programma

Kompānijas Yara speciālistu izstrādātā mēslošanas programma zemenēm var palīdzēt Jums gūt lieliskus ražas rādītājus.
Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Lai nodrošinātu lielāku zemeņu ogu skaitu, ir nepieciešama līdzsvarota augu mēslošana. Kālijs ir īpaši nozīmīgs ziedu veidošanai,bet bors un cinks ietekmē ogu skaitu.
Kā palielināt zemeņu ražu

Kā palielināt zemeņu ražu

Lai sasniegtu maksimālu rentabilitāti, ir svarīgi izaudzēt augu ar augstu ražīgumu un labu kvalitāti.
Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Lai panāktu labu zemeņu ražas kvalitāti, ir nepieciešama sabalansēta kultūraugu mēslošana. Kvalitātes saglabāšanā īpaši svarīga loma ir kālijam, kalcijam un boram.
Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kālijs ir īpaši svarīgs ogu kvalitātes nodrošināšanai, jo tas rada augstu cukura un skābuma saturu un labu ogu garšu.
Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Zemenes ir ļoti jutīgas pret sasitumiem un nepareizu uzglabāšanu pēc ražas novākšanas. Kalcijs palīdz uzlabot ogu tvirtumu, pagarina kvalitātes un uzglabāšanas laiku.
Zemeņu agronomiskie principi

Zemeņu agronomiskie principi

Katra audzētāja mērķis ir liela augstākās kvalitātes raža, un ir ievērojams skaits agronomisko faktoru, kas to var ietekmēt.
Zemeņu veselība

Kā ietekmēt zemeņu veselību?

Auga un ogu nodrošinājumam ar barības vielām ir nozīmīga loma zemeņu veselības un ogu kvalitātes saglabāšanā.
Zemeņu augsnes prasības

Zemeņu augsnes un ūdens prasības

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu, tomēr tās ir ļoti jutīgas pret sāļumu, tāpēc apūdeņošana un mēslošana ir rūpīgi jāpārvalda.
Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemenes audzē daudzās dažādās ražošanas sistēmās ar mērķi ražot augstas kvalitātes ogas ar pietiekamu elastību, lai varētu nodrošināt tirgus prasības un darbaspēka pieejamību.
Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemenes pieder pie Rosaceae dzimtas Fragaria ģints, un tās ierindojas starp visvairāk patērētajām ogām visā pasaulē.
Barības elementu trūkums

Nosakiet, vai zemenēm iztrūkst kādi barības elementi

Nosakiet un diagnosticējiet, vai jūsu zemenēm ir barības vielu deficīts, un uzziniet vairāk par simptomiem un cēloņiem, kā arī par to, kā kontrolēt vai labot trūkumu