Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemenes pieder pie Rosaceae dzimtas Fragaria ģints, un tās ierindojas starp visvairāk patērētajām ogām visā pasaulē.

Lielākā daļa šķirņu ir attīstījušās no dārza zemenes (Fragaria x Ananassa) un tās tiek audzētas dažādos reģionos visā pasaulē, izņemot polāros platuma grādus.

Katru gadu pasaulē tiek izaudzētas vairāk nekā 4,3 miljoni tonnas zemeņu. Pēdējā desmitgadē kāpums ir bijis sevišķi straujš – sākotnēji tās bija 3,2 miljoni tonnas. Lielākais zemeņu audzētājs ir ASV ar 1,3 miljoniem tonnu gadā, kas veido 30% no šī kultūrauga kopējā apjoma Pasaulē (1. tabula). Nākamās lielākās zemeņu audzētājvalstis ir Turcija, Spānija, Ēģipte un Meksika, kas katra izaudzē starp 230 000 un 303 000 tonnu šo ogu. Audzēšanas platības un to attiecīgās ražas ievērojami atšķiras, kas galvenokārt skaidrojams ar dažādām audzēšanas metodēm.

01Zemenu_produkcija.png
Avots: FAO STATISTICS 2011

Audzējot zemenes zem seguma- plastmasas vai stikla siltumnīcās, ir iespējams iegūt līdz pat 70 t/ha lielu zemeņu ražu, kamēr, audzējot zemenes lauka apstākļos, lauksaimnieku mērķis ir gūt ražu apmēram 20 t/ha.  Augstākā iegūtā vidējā raža - 56 t/ha - tiek gūta ASV, lielu daļu zemeņu intensīvi audzējot plastmasas tuneļos.

Ziemeļvalstu un Austrumeiropas valstīs rādītāji ir zemāki, robežās no 3-8 t/ha, bet labākie audzētāji sasniedz ražas, kas ir daudz augstākas par minētajiem vidējiem rādītājiem. Spānija ir lielākais zemeņu eksportētājs ar vairāk nekā 350 000 tonnu gadā, pārdodot 85% ražas lielākoties Ziemeļeiropas patērētājiem. Vācija un Francija ir lielākās zemeņu importētājas Eiropas Savienībā, ar  90 000-100 000 tonnu gadā. Otrs lielākais eksportētājs ir ASV, to galvenais tirgus ir Kanāda, kas patērē 110 000 t. Apmēram 80% no ASV eksportētās zemenes ir svaigas.

ASV zemeņu patēriņš uz vienu iedzīvotāju gadā ir aptuveni 3 kg, un šis skaitlis pēdējā desmitgadē ir gandrīz dubultojies. ES pilsoņi patērē līdzīgu daudzumu zemeņu – uz personu robežās starp 3 un 4 kg.

Ieteikumi zemeņu ražas un kvalitātes paaugstināšanai

Zemeņu mēslošanas programma

Zemeņu mēslošanas programma

Kompānijas Yara speciālistu izstrādātā mēslošanas programma zemenēm var palīdzēt Jums gūt lieliskus ražas rādītājus.
Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Lai nodrošinātu lielāku zemeņu ogu skaitu, ir nepieciešama līdzsvarota augu mēslošana. Kālijs ir īpaši nozīmīgs ziedu veidošanai,bet bors un cinks ietekmē ogu skaitu.
Kā palielināt zemeņu ražu

Kā palielināt zemeņu ražu

Lai sasniegtu maksimālu rentabilitāti, ir svarīgi izaudzēt augu ar augstu ražīgumu un labu kvalitāti.
Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Lai panāktu labu zemeņu ražas kvalitāti, ir nepieciešama sabalansēta kultūraugu mēslošana. Kvalitātes saglabāšanā īpaši svarīga loma ir kālijam, kalcijam un boram.
Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kālijs ir īpaši svarīgs ogu kvalitātes nodrošināšanai, jo tas rada augstu cukura un skābuma saturu un labu ogu garšu.
Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Zemenes ir ļoti jutīgas pret sasitumiem un nepareizu uzglabāšanu pēc ražas novākšanas. Kalcijs palīdz uzlabot ogu tvirtumu, pagarina kvalitātes un uzglabāšanas laiku.
Zemeņu agronomiskie principi

Zemeņu agronomiskie principi

Katra audzētāja mērķis ir liela augstākās kvalitātes raža, un ir ievērojams skaits agronomisko faktoru, kas to var ietekmēt.
Zemeņu veselība

Kā ietekmēt zemeņu veselību?

Auga un ogu nodrošinājumam ar barības vielām ir nozīmīga loma zemeņu veselības un ogu kvalitātes saglabāšanā.
Zemeņu augsnes prasības

Zemeņu augsnes un ūdens prasības

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu, tomēr tās ir ļoti jutīgas pret sāļumu, tāpēc apūdeņošana un mēslošana ir rūpīgi jāpārvalda.
Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemenes audzē daudzās dažādās ražošanas sistēmās ar mērķi ražot augstas kvalitātes ogas ar pietiekamu elastību, lai varētu nodrošināt tirgus prasības un darbaspēka pieejamību.
Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemenes pieder pie Rosaceae dzimtas Fragaria ģints, un tās ierindojas starp visvairāk patērētajām ogām visā pasaulē.
Barības elementu trūkums

Nosakiet, vai zemenēm iztrūkst kādi barības elementi

Nosakiet un diagnosticējiet, vai jūsu zemenēm ir barības vielu deficīts, un uzziniet vairāk par simptomiem un cēloņiem, kā arī par to, kā kontrolēt vai labot trūkumu