Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemenes audzē daudzās dažādās ražošanas sistēmās ar mērķi ražot augstas kvalitātes ogas ar pietiekamu elastību, lai varētu nodrošināt tirgus prasības un darbaspēka pieejamību.

Pirms stādīšanas ārā zemeņu stādi tiek audzēti daudz un dažādos veidos.
Ir  “uz dobes sēdošie” augi, kas attīstās no stīgām un tos stāda īpašā  augsnes sagatavē, lai rezultātā iegūtu lielu un spēcīgu augu. Laika periodā, kad šie augi neattīstās, stādi tiek pacelti un uzglabāti aukstumā līdz pavasara vai vasaras stādīšanai.

“Paplātes augus” audzē lēzenās kastēs un tie attīstās no stīgu "galiem", kas tiek novākti no mātes augiem vasaras vidū. Pēc tam tos audzē apsildāmās siltumnīcās, līdz vainaga izmērs sasniedz apmēram 17 mm diametru, un tad stāda zem seguma agrai un garai sezonai.

“Miglas kameru” stādi tiek audzēti tādā pašā veidā kā “paplātes” augi, bet tie ātri - četru līdz piecu nedēļu laikā – tiek uzziedināti tuneļos, bet pēc tam agrā rudenī izstādīti, lai nākamajā vasarā nestu ražu.

Kailo sakņu stīgu augi tiek audzēti kā sakņoti stīgu augi, kas attīstās no laukā audzēta mātes auga, pēc tam tos atdalot, paceļot un uzglabājot aukstumā līdz stādīšanai ārā agrā pavasarī. Tie izmēra ziņā ir mazāki stīgu augi, taču ir izmantojami, lai izveidotu pastāvīgu augu. Aukstākos reģionos (platuma grādos no  55 °) izveidojušās stīgas var arī pārziemot uz lauka. Tās tiek paceltas un iestādītas augsnē pavasarī vai vasaras sākumā. Lai gan šī metode ir lēta, tā vairs nav izplatīta.

Ir arī dažādas  zemeņu audzēšanas sistēmas. Visā pasaulē joprojām lielāko daļu ogu audzē uz atklāta lauka. Vairums lauka kultūru ir segtas vai nu ar salmiem, vai ar plastiku – tas nepieciešams, lai  kontrolētu nezāļu izplatību, saglabātu mitrumu un samazinātu ogu bojāšanos, nodrošinot to nesaskaršanos ar augsnes virsmu un saglabājot ražu.

Divas populārākās zemeņu audzēšanas sistēmas tiek izmantotas uz lauka audzētām zemenēm; viena no tām ir  kalna, bet otra -  pārsegto rindu sistēma. Katra no tām prasa atšķirīgu stādīšanas blīvumu un audzēšanas tehnoloģiju (5. tabula un 4. attēls).

Stādīšanas sistēmas.png
4. attēls


Kalna vai  plastmasas inženierijas sistēma ogu ražošanai izmanto vainagus ar pilnībā noņemtām stīgām, lai augs var visus spēkus veltīt ražošanai.

Atklātā lauka ražošanas sistēmas.png
5. tabula

 

Šī sistēma tiek izmantota, lai audzētu neitrāla dienas ilguma šķirnes lielākajā daļā pasaules reģionu, kā arī šķirnes, kas pacieš īsu dienu klimatā, kur augi spēj izdzīvot gan ziemas, gan vasaras apstākļos. Augi tiek pārstādīti  paaugstinātās augsnēs, kas ir pārklātas ar plastiku. Plastika sasilda augsni, nomāc nezāles un veicina ražošanu. Pacelto augšņu izmantošana arī uzlabo augsnes drenāžu.

Zemenes, kas audzētas, izmantojot kalna sistēmu, tiek stādītas blīvāk. Tādā gadījumā tiek gūta liela raža, tomēr to dzīvotspēja saglabājas vien dažus gadus. Klasisks stādīšanas blīvums kalna audzēšanas metodei ir 50 000 augu uz hektāru vienā rindā, vai 75 000 augu / ha divās vai trīs rindās. Auglīgāko šķirņu stādi tiek izvietoti tālāk viens no otra.

Pārsegto rindu sistēma ļauj mātes un meitasaugiem augt līdzās augiem, kuri ir raduši augt šaurās rindās. Šos augus audzē divu gadu ciklam, un to stādīšanā izmanto mazāk blīvus atstatumus - apmēram 35 000-40 000 augu / ha. Pārsegto rindu audzēšanas sistēma, lai arī mazāk intensīva un ar zemāku produktivitāti, ir lētāka, un tā parasti tiek izmantota, ja kalnu audzēšana nav iespējama, jo īpaši aukstākā klimatā. Sezonas tiek pagarinātas, izmantojot uz dienas garumu mazāk jutīgas šķirnes siltākā klimatā (piemēram, ASV), un audzēšanu tuneļos (piemēram, Ziemeļeiropā).

 

Audzēšana tuneļos un siltumnīcās

Audzēšana tuneļos - izmantojot polietilēna plēvi, kas apvilkta ap pusapļa tērauda rāmjiem, lai segtu paceltos stādus. Eiropā un ASV šī metode tiek plaši izmantota un ļauj novākt ražu aptuveni pēc mēneša, kā arī pagarināt zemeņu audzēšanas sezonu.

"Augstie tuneļi" - stāvākas konstrukcijas, kas arīdzan nosedz stādus  - parasti tiek pasīvi sildīti un dzesēti, tāpēc to ekspluatācijas izmaksas var būt minimālas. Pilienveida apūdeņošana un  segšana ar plastiku parasti tiek izmantota kultūraugiem, kas tiek stādīti augsnē ar lielu augu blīvumu. Tuneļos vai siltumnīcās zemenes parasti ražo, izmantojot viengadīgo  kalna audzēšanas sistēmu. Tādā gadījumā tās tiek izvietotas 30 cm attālumā viena no otras rindās, ar 2-4 rindām katrā  augsnes sagatavē (4. attēls).

Audzētāji izmanto vai nu baltu plēvi, kas vasaras mēnešos augus saglabā vēsākus, vai melnu plēvi vai flīsu, lai tos pavasarī sasildītu un vasarā uzturētu tiem lielāku siltumu. Pilienu lentes parasti tiek lietotas zem plēves, lai veicinātu apūdeņošanu un mēslošanu. Augus var audzēt maisos, kas piepildīti ar vēlamo augsnes maisījumu vai substrātu, un tos pēc tam novietot virs zemes. Intensīvākai  ražošanai siltumnīcās - pie stādījumu blīvuma 12 augi uz m2 (120 000 / ha) - izmanto kūdru un / vai kokosšķiedru, vai bezaugsnes substrātus, tādus kā perlīts. Šādos gadījumos tiek lietotas paceļamas konstrukcijas - virs augsnes vai zemes līmeņa.
Galda virsmas sistēmas, kurās augi tiek audzēti  lēzenos plastmasas traukos vai notekcaurulēs, kas iekārtas stieplēs 1,5 m virs zemes, ir izdevīgas dēļ slēgtām apūdeņošanas un mēslošanas sistēmām, kas nodrošina nepārtrauktu un līdzsvarotu barības vielu piegādi augiem.

Šīs sistēmas, izmantojot virkni audzēšanas līdzekļu, ļauj audzētājam pareizā laikā nodrošināt pareizo barības vielu, un tas notiek neatkarīgi no augsnes apgādes ar barības vielām. Tāpat tiek novērsta  barības vielu aizsprostošanās un izskalošanās, kas var būt aktuālas problēmas uz lauka audzētajām zemenēm. Nosakot auga vajadzības pēc mēslošanas līdzekļiem, ir jāņem vērā ūdens kvalitāte un barības vielu pieejamība audzējamajā materiālā, kas ticis izmantots.

Kokosšķiedras jeb kokosa kūdra - kokosriekstu čaumalu šķiedras - kļūst aizvien populārākas kā substrāts, ko izmanto maisos, plātnēs vai podos. Tam ir jābūt sagatavotam, lai  noņemtu mikrodaļiņas un sāļus, piemēram, nātrija hlorīdu, kas ierobežo sakņu attīstību. Kokosšķiedras nodrošina labākus un stabilākus audzēšanas apstākļus nekā kūdra, kā arī lielāku produkcijas vienmērīgumu - tās ir arī mazāk skābas nekā kūdra. Ja kokosšķiedrām tipisks pH līmenis ir 4,5-6, tad kūdrai tas ir krietni zemāks: 3,5-4,5. Lietojot kokosšķiedras, ir nepieciešama pielāgota mēslošanas programma ar augstāku kalcija līmeni – tas vajadzīgs, lai līdzsvarotu dabiski augsto kokosšķiedru kālija līmeni: tas, atkarībā no produkta klases, var svārstīties no 1,6-2,0%  sausam izstrādājumam. Kokosšķiedras var izmantot līdz pat četrām sezonām, un, tā kā tām ir atvērtāka struktūra, ir vieglāk kontrolēt nepieciešamā ūdens daudzumu ap saknēm.

Zemenes audzējot maisos, rodas salīdzinoši slēgta vide, kurā, efektīvi izmantojot pesticīdus vai dabiskos parazītus, var vieglāk kontrolēt augsnes kaitēkļus, piemēram, nematodes un kāpurus.

Palielināt ražu un nodrošināt ilgāku ražošanu siltumnīcās palīdz apkure, dzesēšana un apgaismojums, kā arī oglekļa dioksīda lietošana papildus. Kaut arī dārga ieviešanā un uzturēšanā, “galda virsmas” audzēšana siltumnīcās atvieglo ražas novākšanu un samazina šī procesa izmaksas par aptuveni 30-40% salīdzinājumā ar lauka audzēšanu. Sistēma arī uzlabo ogu kvalitāti un, veicot intensīvu mēslošanu un augu aizsardzību,  ļaujot izslēgt sezonas ražošanu, gūstama daudz lielāka raža un labāka finansiālā atdeve.
Agrāk pirms stādīšanas augsne tika  dezinficēta, taču šāda prakse aizvien vairāk tiek likumiski ierobežota, jo dezinfekcijas līdzekļi ir ļoti toksiski un ietekmē dabiskos augsnes organismus, tāpēc vairumā valstu tā pakāpeniski tiek izbeigta.

 

 

 

Ieteikumi zemeņu ražas un kvalitātes paaugstināšanai

Zemeņu mēslošanas programma

Zemeņu mēslošanas programma

Kompānijas Yara speciālistu izstrādātā mēslošanas programma zemenēm var palīdzēt Jums gūt lieliskus ražas rādītājus.
Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Lai nodrošinātu lielāku zemeņu ogu skaitu, ir nepieciešama līdzsvarota augu mēslošana. Kālijs ir īpaši nozīmīgs ziedu veidošanai,bet bors un cinks ietekmē ogu skaitu.
Kā palielināt zemeņu ražu

Kā palielināt zemeņu ražu

Lai sasniegtu maksimālu rentabilitāti, ir svarīgi izaudzēt augu ar augstu ražīgumu un labu kvalitāti.
Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Lai panāktu labu zemeņu ražas kvalitāti, ir nepieciešama sabalansēta kultūraugu mēslošana. Kvalitātes saglabāšanā īpaši svarīga loma ir kālijam, kalcijam un boram.
Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kālijs ir īpaši svarīgs ogu kvalitātes nodrošināšanai, jo tas rada augstu cukura un skābuma saturu un labu ogu garšu.
Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Zemenes ir ļoti jutīgas pret sasitumiem un nepareizu uzglabāšanu pēc ražas novākšanas. Kalcijs palīdz uzlabot ogu tvirtumu, pagarina kvalitātes un uzglabāšanas laiku.
Zemeņu agronomiskie principi

Zemeņu agronomiskie principi

Katra audzētāja mērķis ir liela augstākās kvalitātes raža, un ir ievērojams skaits agronomisko faktoru, kas to var ietekmēt.
Zemeņu veselība

Kā ietekmēt zemeņu veselību?

Auga un ogu nodrošinājumam ar barības vielām ir nozīmīga loma zemeņu veselības un ogu kvalitātes saglabāšanā.
Zemeņu augsnes prasības

Zemeņu augsnes un ūdens prasības

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu, tomēr tās ir ļoti jutīgas pret sāļumu, tāpēc apūdeņošana un mēslošana ir rūpīgi jāpārvalda.
Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemenes audzē daudzās dažādās ražošanas sistēmās ar mērķi ražot augstas kvalitātes ogas ar pietiekamu elastību, lai varētu nodrošināt tirgus prasības un darbaspēka pieejamību.
Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemenes pieder pie Rosaceae dzimtas Fragaria ģints, un tās ierindojas starp visvairāk patērētajām ogām visā pasaulē.
Barības elementu trūkums

Nosakiet, vai zemenēm iztrūkst kādi barības elementi

Nosakiet un diagnosticējiet, vai jūsu zemenēm ir barības vielu deficīts, un uzziniet vairāk par simptomiem un cēloņiem, kā arī par to, kā kontrolēt vai labot trūkumu