Kā palielināt zemeņu ražu

Lai sasniegtu maksimālu rentabilitāti, ir svarīgi izaudzēt augu ar augstu ražīgumu un labu kvalitāti. No agronomijas viedokļa ir daudz lietu, ko audzētājs var darīt, lai pēc iespējas vairāk palielinātu gan ražīgumu, gan kvalitāti, un būtiska nozīme tajā ir atbilstošai mēslošanai. Daudzos gadījumos barības vielas, kas uzlabo ražu, uzlabos arī novākto ogu kvalitāti.

ZemenesIr būtiski izvēlēties atbilstošu zemeņu audzēšanas sistēmu, kas nodrošinātu labu ražošanu un rentabilitāti, kā arī atbilstu vietējā tirgus apstākļiem. Zemeņu audzēšana zem seguma palīdzēs maksimāli palielināt ražu, saglabājot labu audzēšanas temperatūru, veicinot nogatavošanos un paildzinot ražas novākšanas laiku. Labi drenēta augsne ar pH 5,5-6,8 nodrošina labu sakņu augšanu un palielina barības vielu pieejamību. Laba sākotnējo apstākļu nodrošināšana, ieskaitot efektīvu stīgu un nezāļu kontroli, nodrošinās to, ka tiek uzturēts labs augu blīvums.

Aizsardzības pasākumi pret ziedu nosalšanu nodrošinās spēcīgu ogu veidošanos un labu ogu attīstību. Mulčēšana ar salmiem vai plastmasas plēves izmantošana palīdzēs kontrolēt nezāles un uzturēt augsnes temperatūru un mitrumu. Laba ūdens apgāde - īpaši ziedēšanas un ogu veidošanās laikā - saglabās ogu daudzumu un palielinās ogu lielumu.

Auga mēslošana un zemeņu raža

Lielākajai daļai nepieciešamo barības vielu ir īpaša loma ražas uzlabošanā:

  • Slāpeklis ir svarīgs zaļo lapu izveidei un ogu attīstībai, jo tas veicina augšanas procesus un olbaltumvielu asimilāciju augos.
  • Fosfors ogu nodrošina ar enerģiju un ir īpaši svarīgs sakņu attīstībai, ziedu indukcijai un lielākam ogu skaitam.
  • Kālijs, tāpat kā slāpeklis, veicina spēcīgu augšanu un uzlabo ūdens regulāciju augā, stiprina noturību pret stresiem un sekmē transporta / uzkrāšanas procesus.
  • Magnijs veicina fotosintēzi, kas notiek pieaugoša auga hlorofila rezultātā.
  • Magnijs, sērs, dzels un mikroelementi veicina auga augšanu un sausnas uzkrāšanos ogā.
  • Kalcijs nodrošina labu auga un ogu stingrību, aizsargājot sakņu, lapu un kātiņu veidošanos un veicinot ražīgumu.
  • Bors ir vajadzīgs ziedputekšņu un labu ogu komplektu izveidei, kas rezultējas lielā ogu skaitā un labākā ogu svarā.
  • Cinks ir vajadzīgs jaunu dzinumu augšanai un attīstībai.

Ogu izmēra palielināšanai - slāpeklis

Slāpeklis ir būtisks augu augšanai, jo tas ir viens no galvenajiem olbaltumvielu  “izveides blokiem”. Tas ir svarīgs biomasas ražošanā un ogu rašanās procesā, maksimāli palielinot fotosintēzes asimilāciju un panākot augstu zemeņu  ražu.

Slāpekļa ietekme uz zemeņu ražu

Straujas augšanas periodos lapas, kurām trūkst slāpekļa, saglabājas mazas un kļūst gaiši zaļas vai dzeltenas. Tomēr pārāk daudz slāpekļa var izraisīt pārmērīgu lapotni, kas nav līdzsvarā ar pārējo augu, vienlaikus veicinot pārāk daudzu stīgu veidošanos un nepietiekamu ziedu daudzumu. Zemenes ir diezgan jutīgas pret pārmērīgu N līmeni, tāpēc slāpekļa piegāde ir rūpīgi jāuzrauga un jālīdzsvaro ar citām uzturvielām. Kopējais nepieciešamais N līmenis mainās atkarībā no šķirnes un audzēšanas sistēmas.

 Arī N nodrošinājuma laiks ir kritiski svarīgs, un tā izmantošanas programmām jābūt pielāgotām, lai veicinātu pietiekamu lapu augšanu un spēcīgu ogu komplektu, neradot problēmas ogu briešanas  un ražas novākšanas laikā. Ja zemenes tiek audzētas uz lauka, tas nozīmē koncentrēties uz slāpekļa lietošanu rudenī un arī agrā pavasarī - lai nostiprinātu un veidotu augu un uzlabotu ogu ražošanu.

Palielini ražu ar slāpekļa lietošanu rudenī un pavasarī 

Barības vielu uzņemšanas rādītāji apliecina, ka uz tonnu ogu ir vajadzīgi apmēram 3-3,5 kg slāpekļa. Slāpekļa uzņemšana palielinās veģetācijas periodā un sasniedz maksimumu tieši pirms ogas nogatavošanās sākuma. Izmantojot daudzgadīgās audzēšanas sistēmas, var tikt izmantoti tie N krājumi, kas uzglabājas vainagos un saknēs, tā tas var notikt 2-3 ražas gadus, un tas ir pavasarī vērojamo uzturvielu pārvietošanās rezultāts. Tāpēc ikgadējās ražošanas sistēmas parasti pieprasa un attiecīgi saņem augstākus N apjomus nekā daudzgadīgās sistēmas. Paļaušanās tikai uz slāpekļa lietošanu rudenī novedīs pie tā, ka pavasarī netiks panākta maksimālā produkcija. N vairākkārtēja lietošana pavasarī ir būtiska, lai iegūtu maksimālo ražu, bet tā nevar pietiekami kompensēt pārāk zemu N lietojumu rudenī.

Slāpekļa lietošanas laika ietekme uz zemeņu ražu

Augsnes kultivēšanas sistēmās ieteicams sadalīt N devas, jo zemenes ir salīdzinoši seklu sakņu kultūraugi, ko parasti audzē vieglās, ar noslieci uz izskalošanos, augsnēs.

Slāpekļa ietekme uz ražu

 

Slāpeklis tiek labāk izmantots augsnes fertigācijas procesā, salīdzinot ar tā izkaisīšanas metodi. 

Slāpekļa lietošanas metožu ietekme uz zemeņu ražu

Konsekventa un zema N deva, ko lietot caur ūdens apūdeņošanas sistēmām ir daudz efektīvāka, nekā N izkaisīšana vienā devā.

 

Ieteikumi zemeņu ražas un kvalitātes paaugstināšanai

Zemeņu mēslošanas programma

Zemeņu mēslošanas programma

Kompānijas Yara speciālistu izstrādātā mēslošanas programma zemenēm var palīdzēt Jums gūt lieliskus ražas rādītājus.
Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Lai nodrošinātu lielāku zemeņu ogu skaitu, ir nepieciešama līdzsvarota augu mēslošana. Kālijs ir īpaši nozīmīgs ziedu veidošanai,bet bors un cinks ietekmē ogu skaitu.
Kā palielināt zemeņu ražu

Kā palielināt zemeņu ražu

Lai sasniegtu maksimālu rentabilitāti, ir svarīgi izaudzēt augu ar augstu ražīgumu un labu kvalitāti.
Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Lai panāktu labu zemeņu ražas kvalitāti, ir nepieciešama sabalansēta kultūraugu mēslošana. Kvalitātes saglabāšanā īpaši svarīga loma ir kālijam, kalcijam un boram.
Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kālijs ir īpaši svarīgs ogu kvalitātes nodrošināšanai, jo tas rada augstu cukura un skābuma saturu un labu ogu garšu.
Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Zemenes ir ļoti jutīgas pret sasitumiem un nepareizu uzglabāšanu pēc ražas novākšanas. Kalcijs palīdz uzlabot ogu tvirtumu, pagarina kvalitātes un uzglabāšanas laiku.
Zemeņu agronomiskie principi

Zemeņu agronomiskie principi

Katra audzētāja mērķis ir liela augstākās kvalitātes raža, un ir ievērojams skaits agronomisko faktoru, kas to var ietekmēt.
Zemeņu veselība

Kā ietekmēt zemeņu veselību?

Auga un ogu nodrošinājumam ar barības vielām ir nozīmīga loma zemeņu veselības un ogu kvalitātes saglabāšanā.
Zemeņu augsnes prasības

Zemeņu augsnes un ūdens prasības

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu, tomēr tās ir ļoti jutīgas pret sāļumu, tāpēc apūdeņošana un mēslošana ir rūpīgi jāpārvalda.
Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemenes audzē daudzās dažādās ražošanas sistēmās ar mērķi ražot augstas kvalitātes ogas ar pietiekamu elastību, lai varētu nodrošināt tirgus prasības un darbaspēka pieejamību.
Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemenes pieder pie Rosaceae dzimtas Fragaria ģints, un tās ierindojas starp visvairāk patērētajām ogām visā pasaulē.
Barības elementu trūkums

Nosakiet, vai zemenēm iztrūkst kādi barības elementi

Nosakiet un diagnosticējiet, vai jūsu zemenēm ir barības vielu deficīts, un uzziniet vairāk par simptomiem un cēloņiem, kā arī par to, kā kontrolēt vai labot trūkumu

Yara produktu saimes

YaraMila

YaraMila- NPK (S) kombinētie mēslošanas līdzekļi

Augstas koncentrācijas viendabīgi NPK (slāpekli, fosforu un kāliju saturoši) mēslošanas līdzekļi, kas ir speciāli izstrādāti visām kultūraugu grupām. Tie apvieno augam svarīgākās barības vielas: slāpekli, fosforu un kāliju.
YaraBela

YaraBela- Slāpekli un sēru saturoši minerālmēsli

Amonija nitrāta (slāpekļa) mēslošanas līdzekļi, kas nodrošina pastāvīgu, pārbaudītu kultūraugu kvalitāti un ražu gadu no gada, tos lietojot plašam kultūru klāstam dažādos klimatiskajos apstākļos.
YaraVita

YaraVita- Mikroelementi

Pilnīga produktu līnija, kas nodrošina auga normālai augšanai un attīstībai nepieciešamos mikroelementus. Papildinot pamata barības vielas ar šiem produktiem, no saviem kultūraugiem iegūsiet daudz vairāk.
YaraLiva produkti

YaraLiva- Kalcija nitrātu saturoši mēslošanas līdzekļi

YaraLiva mēslošanas līdzekļu sastāvā ir kalcija nitrāts, kas nodrošina augus ar efektīvu, ātri absorbējošu nitrātu slāpekli, vienlaikus nodrošinot kalciju un boru stiprībai un izturībai, kas uztur augu ilgtermiņa augšanu.
YaraTera

YaraTera- Pilnībā ūdenī šķīstoši mēslošanas līdzekļi

YaraTera produktu klāsts ietver pilnīgi šķīstošos mēslošanas līdzekļus, kuri piemēroti lietošanai arī apūdeņošanas sistēmās.
YaraSuna8_9_2

YaraSuna - organominerāls mēslošanas līdzeklis

YaraSuna 8-9-2 organiskas izcelsmes mēslošanas līdzeklis, kas piemērots izmantošanai bioloģiskajās saimniecībās
Citi produkti

Citi produkti

Yara sadarbojas ar daudzām citām mēslošanas līdzekļu kompānijām, kuru produkti arī ietilpst mūsu portfolio.