Kā samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Iekšējie rūsas plankumi (IRP ), pazīstami arī kā iekšējie punkti, ir fizioloģisks augšanas defekts, kad bumbuļa mīkstumā veidojas mazi, brūni plankumiņi, bumbuļa šūnam atmirstot. Iekšējie rūsas plankumi (IRP) parasti veidojas bumbuļa mīkstumā, iekšpusē vadaudu gredzenam.

Augu mēslošana un iekšējie rūsas plankumi

Iekšējo rūsas plankumu veidošanās parasti ir saistīta ar nepietiekamu vai traucētu kalcija piegādi bumbulim intensīvā augšanas periodā. Kalcijs tiek ietverts šūnu sieniņās un tāpēc jo īpaši svarīgi ir nodrošināt pietiekamu tā daudzumu intensīvā bumbuļu augšanas un veidošanās periodā. Kalcijs vairs nevar iekļūt šūnā, kad tās veidošanās jau sākusies, un tas nozīmē, ka, kalcijam pietrūkstot šajā periodā, tā trūkums novedīs pie šūnu sabrukšanas un bojāejas, kas vizuāli atspoguļosies kā mazi, brūni, sausi plankumiņi bumbuļa mīkstumā.

Kalcijs

Tādus bumbuļa iekšējos augšanas traucējumus kā iekšējie rūsas plankumi (IRP) vai iekšējie brūnie plankumi (IBS) var ierobežot, nodrošinot augus ar pietiekamu kalcija daudzumu kalcija nitrāta formā vagu veidošanas periodā vai, vislabāk, bumbuļu veidošanās sākumā.

Pieredze rāda, ka, nodrošinot vismaz 0.15% kalcija saturu kartupeļu mizā, tiks uzlabota kartupeļu mizas kvalitāte, bumbulis būs izturīgāks pret slimībām un samazināsies iekšējo rūsas plankumu (IRP) iespējamība. Mizas analīžu veikšana ir labs veids, kas ļauj noteikt, vai slimību izplatība vai neapmierinošs bumbuļa mizas stāvoklis ir saistīts ar kalcija nepietiekamību. Pat neliels daudzums kalcija bumbuļos var izraisīt būtiskas atšķirības.

Mizas kalcija  satura ietekme uz iekšējo rūsas plankumu veidošanos (IRS)

Šis izmēģinājums parāda attiecību starp lietoto kalcija mēslojumu, kalcija saturu bumbuļa mizā un iekšējiem rūsas plankumiem.

Kalcija ietekme uz iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Šis pētījums parāda attiecību starp kalcija saturu bumbuļos un iekšējo rūsas plankumu iespējamību.

Bors

Bors, līdzās kālijam, kalcijam un magnijam, arī ir ļoti svarīgs elements, kas atrodas šūnu sieniņās. Tur tas darbojas kā cements starp pektīniem, nodrošinot šūnas audiem vienotu stiprību. Tāpēc bors ietekmē kartupeļu glabāšanas kvalitāti. Bors ietekmē arī kalcija uzņemšanu bumbuļos, tāpēc vēl jo vairāk augiem nepieciešams nodrošināt sabalansētu mēslojumu, ietverot arī šo elementu.Bora ietekme uz kalcija saturu bumbuļos

Šis pētījums atspoguļo bora ietekmi uz kalcija saturu bumbuļos un tā ietekmi uz iekšējo rūsas plankumu veidošanos.

Kā audzētājs, veicot agrotehniskos pasākumus, var ietekmēt iekšējo plankumu veidošanos

Audzētājs iekšējos plankumus var novērst:

  • izvairoties no kartupeļu audzēšanai nepiemērotiem laukiem - ar sliktu drenāžu un zemu ūdens uzsūkšanas spēju;
  • veicot plānveida laistīšanu, lai maksimāli palielinātu bumbuļu kvalitātes īpašības.