Kā uzlabot bumbuļu mizas kvalitāti

Kārtīgi nobriedusi bumbuļa miza kļūst arvien svarīgāka patērētājiem - arvien vairāk tiek pieprasīti bumbuļi ar tīru, pievilcīgu mizu – gan, tos pērkot vaļējus, gan iepakojumā.

Bumbuļi ar redzamām slimību pazīmēm, tādām kā melnais kraupis, sudrabotais kraupis, irdenais kraupis vai parastais kraupis, patērētājam nav tik pievilcīgi un liek domāt arī par īsāku iespējamo uzglabāšanas laiku.

Sudrabotais kraupis/Parastais kraupisMelnais kraupis/Irdenais kraupis

Augu mēslošana un bumbuļa mizas nobriešana

Pareiza un sabalansēta augu mēslošana augšanas laikā nodrošinās kvalitatīvāku bumbuļa mizas veidošanos un ierobežos dažādu slimību izplatību. Kalcija lietošana palīdzēs nodrošināt stingrāku miziņu un palielinās izturību pret daudzām slimībām. Bors, magnijs un mangāns samazinās bumbuļa inficēšanos ar parasto kraupi, cinks samazinās parastā kraupja izplatību, bet ar sēra palīdzību iespējams ierobežot parastā un irdenā kraupja izplatību.

Kalcijs

Kalcija ietekme uz mizas bojājumiem

Kalcijs palīdz veidoties izturīgākai bumbuļa miziņai - tas uzlabo mizas izturību pret daudzām slimībām, piemēram, melno, sudraboto, irdeno un parasto kraupi.

Šie neatkarīgie izmēģinājumi, kas veikti Lielbritānijā, uzskatāmi parāda, kā samazinās mizas bojājumi, ko nodrošina kalcija nitrāta lietošana augšanas laikā.

 

Bors

Bora ietekme uz kalcija saturu bumbuļos

Bors palīdz stabilizēt kalciju šūnu sieniņās, kā arī ietekmē kalcija uzņemšanu bumbulī, tāpēc ļoti svarīgi bumbuļu veidošanās laikā augus nodrošināt ar sabalansētām barības vielām un maksimāli palielināt kalcija lietošanas efektivitāti.

Šis pētījums parāda, kā bors ietekmē kalcija saturu kartupeļu bumbuļos un līdz ar to arī samazina virkni mizas bojājumu.

Cinks

Cinks un irdenais kraupis

Cinks parasti tiek lietots, lai ierobežotu irdenā kraupja sporu veidošanos. Tomēr, tikai lietojot cinka mēslojumu augsnē, iespējams panākt vēlamo efektu attiecībā uz irdenā kraupja ierobežošanu. Cinku vēlams lietot kompleksā ar integrētu audzēšanas stratēģiju un agronomiskajiem pamatojumiem infekciju samazinājumam augsnē, vienlaikus izvēloties pret irdeno kraupi izturīgas šķirnes.

Šie neatkarīgie pētījumi, kas veikti Skotijā, parāda, kā samazinās irdenā kraupja izplatība, lietojot cinka mēslojumu.

Sērs

Sēra ietekme uz parasto kraupi

Sērs palīdz samazināt parastā un irdenā kraupja izplatību. Šis efekts varētu būt saistīts ar augsnes paskābināšanos vietās, kur tiek lietots sēru saturošs mēslojums. Vislabāko efektu iespējams panākt, lietojot sēru saturošu mēslojumu stādīšanas brīdī. Tomēr infekcijas izplatību iespējams samazināt arī, izmantojot sēru saturoša lapu mēslojuma programmu.

 

Šis Skotijā veiktais izmēģinājums parāda, kā samazinās parastā kraupja attīstība uz bumbuļiem, salīdzinot ar situāciju, kad netiek lietots sēru saturošs lapu mēslojums.

Kā audzētājs, veicot agrotehniskos pasākumus, var uzlabot bumbuļa mizas kvalitāti

Audzētājs bumbuļu mizas kvalitāti var ietekmēt:

  • Izvairoties kartupeļu audzēšanai izmantot laukus, kuros pastāv slimību risks, slikta drenāžas sistēma vai zema ūdens uzņemšanas spēja
  • Izvēloties kvalitatīvu sēklas materialu ar iespējami mazāku slimību riska pakāpi
  • Veicot sēklas glabātavu dezinfekciju, lai ierobežotu slimību izplatību
  • Veicot laistīšanu, lai ierobežotu vai samazinātu parastā kraupja izplatību
  • Plānojot kartupeļu ražas novākšanu labos laika apstākļos, lai samazinātu mehānisku bumbuļu traumēšanu un slimību izplatību
  • Izvairoties no augsnes kaļķošanas tieši pirms kartupeļu stādīšanas, jo tas veicina parastā kraupja attīstību uz bumbuļiem

 

 

Citi ieteikumi

Kā ietekmēt kartupeļu kvalitāti

Kā ietekmēt kartupeļu kvalitāti

Ir trīs galvenie kritēriji, kas ietekmē kartupeļu kvalitāti, tie ir – bumbuļu kvalitāte, nobriedusi miza, kā arī uzglabāšanas kvalitāte un kulinārā kvalitāte. Sabalansēta augu mēslošanas programma ir ļoti svarīga, lai optimāli izpildītu šos visus trīs...
Kā ierobežot sasitumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Kā ierobežot sasitumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Kartupeļu sasitumi, kas ir viegli mehāniskie bojājumi jeb zilumi, ir ļoti nopietna problēma kartupeļu audzēšanas nozarē, un tas arī ir galvenais iemesls patērētāju neapmierinātībai, kas attiecīgi rada būtiskus ekonomiskus zaudējumus.
Kā samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Kā samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Iekšējie rūsas plankumi (IRP ), pazīstami arī kā iekšējie punkti, ir fizioloģisks augšanas defekts, kad bumbuļa mīkstumā veidojas mazi, brūni plankumiņi, bumbuļa šūnam atmirstot. Iekšējie rūsas plankumi (IRP) parasti veidojas bumbuļa mīkstumā, iekšpusē...
Kā ietekmēt cietes saturu un kvalitāti

Kā ietekmēt cietes saturu un kvalitāti

Kartupeļi ir viens no nozīmīgākajiem cietes avotiem Pasaulē. Pareiza šķirņu izvēle ir ļoti būtiska un kartupeļu bumbuļi ar cietes saturu, kas lielāks par 13%, ir daudz pieprasīti, piemēram, Vācijā. Jo augstāks cietes saturs bumbuļos, jo mazāki zudumi.
Kā ietekmēt sausnas saturu kartupeļu bumbuļos

Kā ietekmēt sausnas saturu kartupeļu bumbuļos

Sausnas saturs kartupeļu bumbuļos ir svarīgs gan galda kartupeļiem, gan pārstrādes kartupeļiem. Kartupeļu bumbuļi ar sausnas saturu 18-20% tiek vairāk pakļauti mehāniskajiem bojājumiem novākšanas laikā un tie ātrāk izšķīst vārīšanas laikā. Tomēr...
Kā ierobežot kartupeļu bumbuļu krāsas maiņu

Kā ierobežot kartupeļu bumbuļu krāsas maiņu

Bumbuļu tumšošanās jeb zilēšana var radīt būtiskus ražas zudumus pēc tās novākšanas.