Kā ietekmēt kartupeļu kvalitāti

Ir trīs galvenie kritēriji, kas ietekmē kartupeļu kvalitāti, tie ir – bumbuļu kvalitāte, nobriedusi miza, kā arī uzglabāšanas kvalitāte un kulinārā kvalitāte. Sabalansēta augu mēslošanas programma ir ļoti svarīga, lai optimāli izpildītu šos visus trīs kritērijus.

Bumbuļu kvalitāte

Kartupeļu bumbuļu kvalitāte – gan attiecībā uz sausnas saturu, gan arī cietes saturu, iekšējiem bojājumiem un pagatavošanas veidu – ir būtiska galapatērētājam. 

Slāpeklis veicina augu un bumbuļu augšanu un sekmē cietes ražošanu bumbuļos, fosfors uztur augu un bumbuļu augšanu un ietekmē cietes kvalitāti un saturu, kālijs veicina ūdens uzņemšanu un sausnas ražošanu un var palīdzēt samazināt zilumu veidošanos bumbuļiem, kalcijs samazina iekšējo rūsas un melno plankumu veidošanos bumbuļu mīkstumā, magnijs nodrošina spēcīgas fotosintēzes spējas augam un labu augšanu, bors palīdz samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos un kartupeļu tumšošanos.

Mizas nobriešana

Bumbuļu mizas nobriešana kļūst arvien svarīgāka, jo patērētājs pieprasa kartupeļu bumbuļus ar tīru, pievilcīgu mizu - gan, pērkot tos vaļējus, gan arī iepakojumā. Bumbuļi ar redzamām slimību pazīmēm uz mizas ir ne tikai mazāk pievilcīgi, bet, visticamāk, tiem ir arī īsāks uzglabāšanas laiks.

Sabalansēts mēslojums ne tikai samazinās bumbuļu mizas bojājumus, bet arī uzlabos mizas nobriešanu. Kalcijs stiprinās mizas nobriešanu un veicinās labāku izturību pret slimībām, bors uzlabos kalcija efektu, uzlabojot tā uzņemšanu, un var samazināt parastā kraupja un citu bumbuļu slimību izplatību, cinks var samazināt irdenā kraupja izplatību, sērs var ierobežot bumbuļu inficēšanos gan ar irdeno, gan parasto kraupi.

Uzglabāšanas un pagatavošanas kvalitāte

Uzglabāšanas un pagatavošanas kvalitāti nedrīkst aizmirst, jo, kad ražas novākšana ir beigusies, darbs ar kartupeļu bumbuļiem nebeidzas - lielākajā daļā valstu kartupeļi ir jāuzglabā, lai nodrošinātu patērētājus ar kvalitatīviem kartupeļu bumbuļiem visu gadu. Bumbuļi, kas novākšanas laikā ir bijuši mazāk pakļauti sasitumiem vai mehāniskajiem bojājumiem, uzglabāsies ilgāk un uzrādīs labākas pagatavošanas īpašības.

Pareizs, sabalansēts mēslojums, kas lietots audzēšanas laikā, var ievērojami ietekmēt kartupeļu ražas uzglabāšanas un gatavošanas kvalitāti. Gan kālijam, gan kalcijam, magnijam un boram ir ietekme uz kartupeļu uzglabāšanas un gatavošanas kvalitāti, jo tiek samazināta kartupeļu bumbuļu zilumu veidošanās un fermentatīvā krāsas maiņa.

Atrodiet Yara ieteikumu katram kartupeļu kvalitātes jautājumam

Kā ietekmēt cietes saturu un kvalitāti

Kā ietekmēt cietes saturu un kvalitāti

Kartupeļi ir viens no nozīmīgākajiem cietes avotiem Pasaulē. Pareiza šķirņu izvēle ir ļoti būtiska un kartupeļu bumbuļi ar cietes saturu, kas lielāks par 13%, ir daudz pieprasīti, piemēram, Vācijā. Jo augstāks cietes saturs bumbuļos, jo mazāki zudumi.
Kā ietekmēt sausnas saturu kartupeļu bumbuļos

Kā ietekmēt sausnas saturu kartupeļu bumbuļos

Sausnas saturs kartupeļu bumbuļos ir svarīgs gan galda kartupeļiem, gan pārstrādes kartupeļiem. Kartupeļu bumbuļi ar sausnas saturu 18-20% tiek vairāk pakļauti mehāniskajiem bojājumiem novākšanas laikā un tie ātrāk izšķīst vārīšanas laikā. Tomēr...
Kā samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Kā samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Iekšējie rūsas plankumi (IRP ), pazīstami arī kā iekšējie punkti, ir fizioloģisks augšanas defekts, kad bumbuļa mīkstumā veidojas mazi, brūni plankumiņi, bumbuļa šūnam atmirstot. Iekšējie rūsas plankumi (IRP) parasti veidojas bumbuļa mīkstumā, iekšpusē...
Kā uzlabot bumbuļu mizas kvalitāti

Kā uzlabot bumbuļu mizas kvalitāti

Kārtīgi nobriedusi bumbuļa miza kļūst arvien svarīgāka patērētājiem - arvien vairāk tiek pieprasīti bumbuļi ar tīru, pievilcīgu mizu – gan, tos pērkot vaļējus, gan iepakojumā.
Kā ierobežot sasitumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Kā ierobežot sasitumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Kartupeļu sasitumi, kas ir viegli mehāniskie bojājumi jeb zilumi, ir ļoti nopietna problēma kartupeļu audzēšanas nozarē, un tas arī ir galvenais iemesls patērētāju neapmierinātībai, kas attiecīgi rada būtiskus ekonomiskus zaudējumus.
Kā ierobežot kartupeļu bumbuļu krāsas maiņu

Kā ierobežot kartupeļu bumbuļu krāsas maiņu

Bumbuļu tumšošanās jeb zilēšana var radīt būtiskus ražas zudumus pēc tās novākšanas.