Kā ierobežot zilumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Kartupeļu sasitumi, kas ir viegli mehāniskie bojājumi jeb zilumi, ir ļoti nopietna problēma kartupeļu audzēšanas nozarē, un tas arī ir galvenais iemesls patērētāju neapmierinātībai, kas attiecīgi rada būtiskus ekonomiskus zaudējumus.

Kartupeļi ar sasitumiem jeb zilumiemPareizi izvēlēts augu mēslošanas plāns kartupeļu audzēšanas laikā var būtiski samazināt sasitumu jeb zilumu veidošanos to novākšanas laikā. Kālijs, kalcijs, magnijs un bors samazina zilumu veidošanos.

 

 

 

Kālijs

Kālijs samazina zilumu veidošanos; palielinot kālija devu, iespējams samazināt sasitumu jeb zilumu veidošanos.

Kālija nodrošinājuma ieteikme uz zilumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Šis pētījums, kas veikts Anglijā, parāda, kāda ir attiecība starp kālija saturu un bumbuļu sasitumiem jeb zilumiem dažādām šķirnēm.

Kālija mēslojuma veida ietekme uz sasitumu rašanos

Šis pētījums, kas veikts Lielbritānijā, uzskatāmi parāda, kāda ir ietekme attiecībā uz bumbuļu sasitumiem jeb zilumiem kālija saturam un kālija mēslojuma veidam dažādām šķirnēm.

Izvēloties kālija mēslojumu, svarīga ir arī tā forma - piemēram, audzējot kartupeļus ar augstu sausnas saturu, labāk izvēlēties kālija hlorīdu (MOP), nevis kālija sulfātu (SOP), jo tas veicinās zilumu veidošanos.

Kalcijs

Pietiekami augsts kalcija saturs bumbuļos arī ierobežo sasitumu jeb zilumu veidošanos novākšanas un transportēšanas laikā.

Kalcija uzņemšana bumbuļos ir atkarīga no šķirnes, tomēr, izmantojot kalcija nitrātu, nevis amonija nitrātu, iespējams samazināt zilumu jeb sasitumu veidošanos dažām šķirnēm pat uz pusi.

Kalcija uzņemšana atkarībā no šķirnes

Šis pētījums, kas veiks ASV, liecina, ka, lietojot kalcija nitrātu, nevis amonija nitrātu, iespējams panākt augstāku kalcija saturu bumbuļos virknei dažādu šķirņu.

Kalcija ietekme uz rūsas plankumu veidošanos

Savukārt šajā ASV veiktajā pētījumā redzams, ka, lietojot kalcija nitrātu, salīdzinājumā ar amonija nitrātu veidojas mazāk sasitumu jeb zilumu dažādām šķirnēm.

Kā audzētājs, veicot agrotehniskos pasākumus, var samazināt kartupeļu bumbuļu sasitumu jeb zilumu veidošanos

Audzētājs var ietekmēt bumbuļu kvalitāti:

  • izvēloties atbilstošu šķirni, kas nebūtu tik uzņēmīga pret sasitumiem jeb zilumiem;
  • ražas novākšanai izvēloties labu laiku, lai samazinātu fizikālo faktoru ietekmi;
  • veicot novākšanu un šķirošanu pēc iespējas saudzīgāk, lai maksimāli samazinātu mehānisku bojājumu un zilumu veidošanos;
  • veicot plānveida laistīšanu, lai maksimāli uzlabotu bumbuļu kvalitatīvās īpašības;
  • sekojot līdzi temperatūras un mitruma režīmam noliktavā.