Kā ietekmēt sausnas saturu kartupeļu bumbuļos

Sausnas saturs kartupeļu bumbuļos ir svarīgs gan galda kartupeļiem, gan pārstrādes kartupeļiem. Kartupeļu bumbuļi ar sausnas saturu 18-20% tiek vairāk pakļauti mehāniskajiem bojājumiem novākšanas laikā un tie ātrāk izšķīst vārīšanas laikā. Tomēr pārstrādei augsts sausnas saturs ir nepieciešams, lai nodrošinātu labu cepšanās krāsu - nereti vēlamais sausnas saturs tiek norādīts 20-25%. Slāpeklis, kālijs un mangāns ietekmē sausnas saturu bumbuļos.

Augu mēslošana un sausnas saturs kartupeļu bumbuļos

Slāpeklis

Slāpeklis ir galvenais elements, kas nodrošina intensīvu lakstu augšanu, tomēr mērenā klimata apstākļos, lietojot slāpekļa mēslojumu pēc augu ziedēšanas, tas paildzina kartupeļu veģetācijas periodu, pagarina bumbuļu nobriešanu un samazina cietes un sausnas saturu, mazinot pārstrādes kartupeļu kvalitāti.

Slāpekļa ietekme uz sausnas saturu

Izmēģinājums Norvēģijā, kas parāda, ka, lietojot pārlieku daudz slāpekļa mēslojuma pēc kartupeļu ziedēšanas, var samazināties sausnas saturs bumbuļos.

Kartupeļu plaisāšana

 

Pārāk ilga kartupeļu augšana vēsāka klimata apstākļos var būt par iemeslu tam, ka kartupeļu bumbuļi izaug pārlieku lieli un tiem veidojas tukšie vidi.

 

 

 

Kālijs

Mēslošanai izvēlētajai kālija formai ir liela ietekme attiecībā uz sausnas saturu.  Kālija sulfāta lietošana kartupeļu mēslošanā nodrošina augstāku sausnas saturu bumbuļos, nekā kālija hlorīda lietošana, tāpēc pārsvarā pārstrādes kartupeļu mēslošanā iesaka izvēlēties kālija sulfātu saturošu mēslojumu.  Tas ir tāpēc, ka kālija hlorīda sastāvā ir hlors, kas atstāj negatīvu ietekmi uz sausnas saturu kartupeļos.

Kālija mēslojuma formas ietekme uz sausnas saturu bumbuļos

Izmēģinājums, kas veikts Dānijā, apliecina, ka augstāku sausnas saturu kartupeļu bumbuļos iespējams sasniegt, izmantojot kālija sulfātu (SOP), nevis kālija hlorīdu (MOP).

Magnijs

Nepietiekams magnija mēslojums ietekmē cietes saturu kartupeļu bumbuļos, un izmēģinājumos ir pierādīta arī magnija pozitīvā ietekme attiecībā uz sausnas saturu bumbuļos un bumbuļu īpatnējo svaru.

Magnija ietekme uz sausnas saturu

Pētījums Nīderlandē parāda attiecību starp magnija saturu un sausnas saturu kartupeļu bumbuļos.

Citi ieteikumi

Kā ietekmēt kartupeļu kvalitāti

Kā ietekmēt kartupeļu kvalitāti

Ir trīs galvenie kritēriji, kas ietekmē kartupeļu kvalitāti, tie ir – bumbuļu kvalitāte, nobriedusi miza, kā arī uzglabāšanas kvalitāte un kulinārā kvalitāte. Sabalansēta augu mēslošanas programma ir ļoti svarīga, lai optimāli izpildītu šos visus trīs...
Kā uzlabot bumbuļu mizas kvalitāti

Kā uzlabot bumbuļu mizas kvalitāti

Kārtīgi nobriedusi bumbuļa miza kļūst arvien svarīgāka patērētājiem - arvien vairāk tiek pieprasīti bumbuļi ar tīru, pievilcīgu mizu – gan, tos pērkot vaļējus, gan iepakojumā.
Kā ierobežot sasitumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Kā ierobežot sasitumu veidošanos kartupeļu bumbuļos

Kartupeļu sasitumi, kas ir viegli mehāniskie bojājumi jeb zilumi, ir ļoti nopietna problēma kartupeļu audzēšanas nozarē, un tas arī ir galvenais iemesls patērētāju neapmierinātībai, kas attiecīgi rada būtiskus ekonomiskus zaudējumus.
Kā samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Kā samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos

Iekšējie rūsas plankumi (IRP ), pazīstami arī kā iekšējie punkti, ir fizioloģisks augšanas defekts, kad bumbuļa mīkstumā veidojas mazi, brūni plankumiņi, bumbuļa šūnam atmirstot. Iekšējie rūsas plankumi (IRP) parasti veidojas bumbuļa mīkstumā, iekšpusē...
Kā ietekmēt cietes saturu un kvalitāti

Kā ietekmēt cietes saturu un kvalitāti

Kartupeļi ir viens no nozīmīgākajiem cietes avotiem Pasaulē. Pareiza šķirņu izvēle ir ļoti būtiska un kartupeļu bumbuļi ar cietes saturu, kas lielāks par 13%, ir daudz pieprasīti, piemēram, Vācijā. Jo augstāks cietes saturs bumbuļos, jo mazāki zudumi.
Kā ierobežot kartupeļu bumbuļu krāsas maiņu

Kā ierobežot kartupeļu bumbuļu krāsas maiņu

Bumbuļu tumšošanās jeb zilēšana var radīt būtiskus ražas zudumus pēc tās novākšanas.