Kā ietekmēt miežu kvalitāti?

Atbilstošai miežu mēslošanai var būt liela ietekme uz novāktās ražas kvalitāti, tāpēc mēslošanas programma ir jāplāno tā, lai palīdzētu sasniegt augstāko kvalitāti, bieži izmantojot specifiskas mēslošanas līdzekļu kombinācijas.

Miežu kvalitātes mērķi ir atkarīgi no galalietotāja noteiktās specifikācijas, piemēram, lopbarības, iesala vai alus brūvēšanas vajadzībām. Galvenie faktori, kas ir jāapsver, ir slāpekļa % saturs graudos, īpatnējais svars, mitrums un graudu svars.

Kvalitāte.png

Pētījumi liecina, ka miežu iesala kvalitāti nosaka arī vairākas citas graudu īpašības, piemēram, olbaltumvielu un ogļhidrātu sastāvs, endospermas struktūra, šūnu sieniņu sastāvs un dažādu fermentu aktivitāte iesala ražošanas procesā.

Kultūraugu barošanas programmas ietekmē novākto miežu graudu kvalitāti, un tās ir jāplāno saskaņā ar paredzētajiem kvalitātes parametriem. Lai sasniegtu augstāko miežu graudu vērtību, audzētājam bieži jāņem vērā šādu specifikāciju kombinācija.

Makroelementi miežu graudu kvalitātei

Divi vissvarīgākie makroelementi, kas ir jāņem vērā, ir slāpeklis un kālijs. Tādēļ būs nepieciešama labi sabalansēta barības vielu programma. Ja šo barības vielu būs pārāk daudz vai pārāk maz, ietekme būs negatīva. Pārmērīgs slāpekļa daudzums radīs augstu grauda olbaltumvielu saturu, kas var būt gan vēlams, gan nevēlams. Tas var izraisīt arī labības veldrēšanos, kā rezultātā var aizkavēties ražas novākšana un graudi var sākt dīgt vārpās.

Mikroelementi miežu graudu kvalitātei

Sekundārā barības viela sērs var ietekmēt graudu slāpekļa un olbaltumvielu sastāvu. Kalcijs un bors nostiprina šūnu sieniņas, tā mazinot veldres risku. Pārmērīgs barības vielu daudzums var būt kaitīgs. Piemēram, pārmērīgs sēra daudzums var reaģēt ar molibdēnu vai sabojāt iesala ražošanas procesa produktu garšu.

Slāpeklis ļoti ietekmē graudu olbaltumvielu saturu

Augstais slāpekļa saturs miežu graudos parasti rodas no liela slāpekļa daudzuma uzņemšanas vai tā pārdales sezonas beigās vai sliktas cietes nogulsnēšanās. Slāpekļa izmantošana būtiski ietekmēs olbaltumvielu koncentrāciju miežu graudos.

Ražas un graudos esošā slāpekļa satura atbildes reakcija uz slāpekļa lietošanu.png

Lielāki tiešās izmantošanas apjomi palielina slāpekļa/olbaltumvielu daudzumu miežos. Tas var būt vēlams, ja graudus izmanto lopbarībai. Ja tirgū ir nepieciešami zema slāpekļa satura iesala mieži, būs vajadzīgs samazināts apjoms. Tādēļ ir svarīgi pielāgot slāpekļa apjomu vēlamajiem ražas un kvalitātes mērķiem. Graudu veidošanās stadijā slāpeklis tiek pārdalīts no stiebriem, lapām un pelavām uz augošajiem graudiem. Tā kā šajā stadijā sakņu sistēma saglabā aktivitāti, daudz slāpekļa tiek uzņemts no augsnes, tas palielina olbaltumvielu saturu graudos.

Aizkavēta slāpekļa lietošana radīs lielāku slāpekļa saturu graudos. Ja miežus sēj rudenī, slāpeklis jālieto saskaņā ar Zadoksa AS 25–31. Vasaras miežiem vismaz 60% slāpekļa ir jāpievada augsnē sējas laikā, bet pārējo daudzumu lieto saskaņā ar Zadoksa AS 13. Ja ir nepieciešams augstāks slāpekļa (olbaltumvielu) saturs, lai uzlabotu lopu ēdināšanas kvalitāti, slāpekļa līmenis var būt augstāks un daļu var pievadīt vēlāk, lai palielinātu olbaltumvielu koncentrāciju.

Kālijs netieši ietekmē graudu kvalitāti

Pārmērīgs kālija daudzums var netieši ietekmēt graudu kvalitāti. Pietiekams kālija daudzums veido spēcīgus stiebrus, tas mazina veldrēšanās risku un stiebru lūšanu, kad vārpas sakrīt uz zemes. Ļoti bieži graudi sāk dīgt jau vārpā, tādējādi mazinot miežu graudu kvalitāti.

Sērs ir svarīgs olbaltumvielu komponents

Sērs ir svarīga olbaltumvielu sastāvdaļa. Sēra trūkums ierobežo miežu ražas apjomu, izraisot lietotā slāpekļa koncentrēšanos un palielinot slāpekļa saturu graudos. Ja lieto sēru, augstākas ražas iegūst, mazinot slāpekļa koncentrāciju, tādējādi mazinot slāpekļa daudzumu miežu graudos. Ir pierādīts, ka, trūkstot sēram, pazeminās dīgtspējas fermentu aktivitāte. Tie ir svarīgi iesala ražošanas procesā (F.J. Zhao u. c., 2005).

Mangāns un cinks ietekmē slāpekļa metabolismu

Mangānam un cinkam ir liela nozīme daudzos augos notiekošajos procesos, tostarp slāpekļa vielmaiņā. Uzlabojot slāpekļa vielmaiņu, palielinās olbaltumvielu veidošanā iesaistītā slāpekļa daudzums.

Mangāna ietekme uz miežu tūkstoš graudu svaru (TGW).png

Atrodiet Yara padomu par visiem miežu mēslošanas jautājumiem