Auzu kvalitātes celšana

Faktori, kas ietekmē auzu kvalitāti, ir šķirne, augsnes tips, mēslošana un augu aizsardzība. Nozīmīga ietekme uz auzu kvalitāti ir arī laikapstākļiem, kādi bijuši audzēšanas sezonas laikā. Īpaši tas var izpausties pelējuma un līdz ar to palielināta toksīnu satura veidā.

Sasniedzamā auzu kvalitāte ir atkarīga no galapatērētāja norādītās specifikācijas, piemēram, vai graudi paredzēti dzīvnieku barošanai, vai malšanai. Galvenie rādītāji, kas tiek analizēti, ir graudu proteīns (%), izmērs (1000 graudu svars) un tilpummasa (kg/hl).

Auzu kvalitāti ietekmējošie faktori

Liela ietekme uz novācamo auzu graudu kvalitāti ir izvēlētajām augu barošanas programmām, tāpēc tās ir jāpiemēro atkarībā no sākotnēji definētajiem sasniedzamās kvalitātes parametriem.

Augu mēslošana un auzu kvalitāte

 

Auzu graudu kvalitāti ietekmējošie makroelementi

Visietekmīgākie makroelementi attiecībā uz auzu graudu kvalitāti ir slāpeklis un kālijs. Slāpeklis ir svarīgs graudu izmēra nodrošināšanai un vajadzīgā proteīnu satura sasniegšanai, savukārt kālijs palīdz augam saglabāt struktūru, pasargājot no veldrēšanās, kas samazina graudu izmēru un tilpummasu. 

Auzu graudu kvalitāti ietekmējošie mikroelementi

Sekundārās barības vielas, piemēram, sērs un magnijs, ietekmē graudu proteīnu veidošanos un nodrošina lielāku tilpummasu, savukārt cinks un molibdēns palīdz noritēt slāpekļa vielmaiņai, kas uzlabo graudu proteīnu veidošanos.