Auzu veselības uzlabošana

Augu barošana primāri tiek saistīta ar ražas un kvalitātes palielināšanos, nodrošinot, ka nepastāv auga augšanu un attīstību ierobežojošs minerālvielu trūkums. Tāpat nedrīkst aizmirst, ka auga barības vielas var palīdzēt augam sevi pasargāt no slimībām.

Labi sabalansēta augu barošanas programma nodrošina, ka auga šūnu struktūra ir stabila un elastīga, vienlaikus izvairoties no pārlieku lielas barības vielu uzkrāšanās, kas var kaitēt auga veselībai.

Augu barošana un auzu veselība

Ir neskaitāmi pierādījumi tam, kā barības vielas, piemēram, slāpeklis, kālijs, mangāns, cinks, varš un molibdēns, var palīdzēt uzlabot augu veselību.

Zems auga nodrošinājums ar kāliju padara to vāju un nīkulīgu, it īpaši sausajās sezonās. Tāpat vēl jūtamāk izpaudīsies auga fizioloģiskais stress, ja tam būs ierobežota apgāde ar kāliju - būs zemāka noturība pret salu, būs nepieciešams ilgāks laiks, lai augs atgūtos no applūšanas, tas ātrāk novītīs un sausuma apstākļos ilgāk būs šļaugans.

Kālija trūkuma dēļ šūnu sieniņas var kļūt plānākas un būt ar zemāku mehānisko izturību. Pārskats, kas aptver vairāk nekā 1000 graudaugu izmēģinājumus, apliecina, ka situācijās, kad ir zems auga nodrošinājums ar kāliju, kas turklāt tas nav sabalansēts ar slāpekļa nodrošinājumu, kālija lietošana samazina slimību un bakteriālo infekciju izplatību vairāk nekā 70% gadījumu. Tāpat kālija trūkums tiek saistīts ar augstāku melnplaukas izplatību.

Augi ir uzņēmīgāki pret slimībām un kaitēkļiem situācijās, kad nav sabalansēta slāpekļa un kālija pieejamība. Tas izpaužas vājākā un lēnākā augšanā, augstākas koncentrācijas šķīstošos slāpekļa savienojumos un vienkāršos ogļhidrātos, kas nodrošina jau sagatavotu augsni slimībām, piemēram, miltrasai.

Karls H. Šute (Karl H. Schütte) ir aprakstījis miltrasu (Erysiphe graminis), minot, ka tā strauji izplatās laukos, kur konstatēts bora deficīts, lēnāk - kur trūkst vara, molibdēna un mangāna, un lēni vietās, kurās ir sabalansēts nodrošinājums ar minerālvielām.

Cinka koncentrācija graudaugu lapu audos ir saistīta ar pavasara kaitēkļu bojājumu pakāpi

Ir pierādīts, ka cinks spēj samazināt graudu miltrasas (Rhizoctonia cerealis) izplatību, savukārt vara trūkums izraisa vīrišķo sterilitāti, radot tukšas graudu vietas, kas var inficēties ar melnajiem graudiem. Tomēr melnie graudi auzām ir reti sastopami.

Vara mēslojuma ietekme uz kaitēkļu izplatību

Mangāna lietošana dažādos pētījumos tiek saistīta ar slimību kontroli. Tam ir tieša ietekme uz sēnīšu slimību, it īpaši miltrasas, ierobežošanu, tāpat mangāns ir iesaistīts lignīna un suberīna ražošanā, kas auga šūnas padara izturīgākas pret infekcijām.