Auzu tilpummasas palielināšana

Graudu tilpummasa tiek mērīta kilogramos uz hektolitru (kg/hl), un tā norāda uz graudu blīvumu. Daudzviet pasaulē tiek pieprasīti auzu graudi ar minimālu tilpummasu. Tilpummasa galvenokārt ir šķirņu ģenētiska iezīme, tomēr slikta augu barošana to var samazināt.

Slāpeklis

Ja slāpeklis tiek lietots vairāk, nekā optimāli būtu nepieciešams, tas var izraisīt labības veldrēšanos, kas noved pie graudu dīgšanas vārpā, kam attiecīgi sekas ir graudi ar mazāku tilpummasu.

Viendabīga auzu raža var tikt panākta, lietojot slāpekli vairākkārt un izmantojot optimālu tā daudzumu visā lauka platībā.

Kālijs

Kālija lietošana palielina graudu salmu biezumu un izturību, līdz ar to arī samazina veldrēšanās iespēju. Ja kālijs tiek lietots pavasarī, tas var nodrošināt labu lapotnes struktūru - tādu, kas ir mazāk tendēta uz veldrēšanos.

 

Pelējums un toksīni

Sezonās, kad daudz līst, auzas ir jutīgas pret pelējumu un toksīniem, ko tas rada. Pelējuma toksīni ir kaitīgi gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, tāpēc Eiropas Savienības normatīvajos aktos ir noteikts to maksimāli pieļaujamais līmenis ražā. Labības audzētāji var izvairīties no ražas pelēšanas, nodrošinot labu augseku un veicot ražas žāvēšanu, izvēloties augstas kvalitātes, pret slimībām noturīgas, sēklas, veicot to apstrādi, kā arī izmantojot labas auzu šķirnes.