Graudos esošā proteīna kvantitātes un kvalitātes celšana auzām

Proteīnu saturs auzu graudos lielākoties ir atkarīgs no šķirnes, taču to var būtiski ietekmēt arī izvēlētā barošanas stratēģija. Proteīnu saturs auzās, atkarībā no šķirnes, parasti ir robežās starp 12% un 17%.

Attiecībā uz proteīnu pastāv divi raksturlielumi - tā kvantitāte un kvalitāte. Auzu proteīnam ir ļoti pastāvīga kvalitāte, taču kvantitāti ir iespējams ietekmēt un optimizēt.

Auzu mēslošana un graudos esošais proteīna daudzums

Slāpeklis 

Slāpeklis ir būtiska aminoskābju sastāvdaļa, kas, savukārt, ir graudu proteīnu celtniecības bloki. Graudaugi pieejamo slāpekli vispirms izmanto ražas veidošanai. Kad vajadzība pēc slāpekļa graudu ražai ir apmierināta, atlikušais slāpeklis tiek izmantots auga proteīniem. Ir zināms, ka augstas graudu ražas samazina proteīnu daudzumu graudos, tāpēc ir ļoti svarīgi līdz graudu briešanas fāzei pareizi aprēķināt gaidāmās ražas lielumu. 

Slāpekļa iedarbības laika ietekme uz auzu graudos esošā proteīna saturu

Slāpekļa lietošana vēlākās auga attīstības fāzēs palīdzēs kompensēt ražas uzturvērtības samazinājumu. Taču, ja slāpeklis ir lietots par daudz, tas samazina sagaidāmās ražas proteīnu līmeni.

Slāpekļa sadalītas lietošanas ietekme uz četru auzu šķirņu produktivitāti un proteīna saturu

Slāpekļa ietekme uz kvalitāti dažādās augšanas stadijās

Sērs

Sērs ir galvenā augu proteīnu sastāvdaļa, tāpēc tas ir ļoti svarīgs proteīnu kvantitātes un kvalitātes nodrošināšanai. Tas ir atrodams dažās galvenajās aminoskābēs, kas raksturo proteīna īpašības, piemēram, cisteīnā, metionīnā, treonīnā un lizīnā. 

Sēra ietekme uz neapstrādāta proteīna saturu

Sērs augiem nepieciešams arī tāpēc, lai varētu izmantot tām piegādāto slāpekli. Graudaugiem slāpekļa un sēra attiecībai būtu jābūt 7-10/1. 

Tāpat sēra lietošana palielina kopējo proteīnu ražu. Visaugstākās proteīna ražas var sasniegt, lietojot gan slāpekli, gan sēru.

 

Mangāns un cinks

Gan mangāns, gan cinks spēlē būtisku lomu auga attīstības procesos, tostarp slāpekļa vielmaiņas nodrošināšanā. Uzlabota slāpekļa vielmaiņa palielina slāpekļa daudzumu, kas tiek izmantots proteīnu ražošanā.