Noderīgi
augusts 09, 2021

Yara Megalab™ auga lapu analīžu kopsavilkums: pavasaris/ vasara 2021

Ražas novākšana - svarīgākais notikums, kas rezumē vesela gada darbu. Lēmumi, kas jāpieņem veģetācijas sezonas laikā, ir atbildīgi un izšķirīgi, lai raža izdotos. Viens no tādiem ir lēmums par augu mēslošanu - gan par makro, gan par mikro elementu izmantošanu. Lai atvieglotu šo atbildīgo lēmumu pieņemšanu, Yara Latvija šosezon sadarbībā ar vadošajiem produktu tirgotājiem lauksaimniekiem piedāvāja iespēju izmantot Yara Megalab pakalpojumus.


Šāda iespēja bija visiem, kas pie vadošajiem Yara produkcijas izplatītājiem iegādājās YaraVita BRASSITREL PRO, GRAMITREL/ CEREIS vai KOMBIPHOS/ ZEATREL ārpussakņu mēslošanas līdzekļus akcijas noteiktajos apjomos. Pateicoties lauksaimnieku un tirgotāju aktivitātei, nosūtīto paraugu skaits un aptvertā Latvijas teritorija bija krietni lielākā kā iepriekš.

Šogad, laika posmā no aprīļa sākuma līdz jūnija beigām, uz laboratoriju Poklingtonā (Anglija) tika nosūtīti 256 kviešu lapu paraugi un 87 ziemas rapša lapu paraugi. Galvenais ieguvums, balstoties uz  lapu analīzēm, ir iespēja operatīvi reaģēt uz auga barošanās nepilnībām un novērst tās sezonas laikā. Savukārt otrs ieguvums ir datu bāzes veidošana, kas ļauj izdarīt secinājumus par kopējām tendencēm augu nodrošinājumā ar barības vielām dažādos sezonas posmos un prognozēt to nepieciešamību

Ir ļoti grūti konstatēt barības elementu trūkumu, tikai aplūkojot visu augu vai atsevišķas auga lapas. Barības vielu trūkuma pazīmes, kas norāda uz noteikta elementa neesamību, parādās, kad deficīts jau ir ļoti liels. Un visbiežāk tā ir dažādu barības elementu trūkuma kombinācija, kas vēl vairāk apgrūtina diagnosticēšanu.  Lai iegūtu augstu un kvalitatīvu ražu, ir svarīgi ņemt vērā visus ražu ierobežojošos faktorus. Lapu parauga rezultāts sniedz informāciju par uzturvielu saturu lapu savākšanas laikā. Papildus lapu paraugiem svarīgas ir arī augsnes analīzes, jo daudzu augsnes elementu pieejamība ir atkarīga no laika apstākļiem. Zinot augsnes pH līmeni un barības vielu saturu, mēs, piemēram, varam izveidot kopsakarības, kāpēc dažu elementu līmenis ir pārāk zems un vai to līmenis varētu uzlaboties, mainoties laika apstākļiem.

Ziemas rapsis

Pamatbarības elementu nodrošinājums laika posmā, kad tika ņemti lapu paraugi – no veģetācijas atsākšanās līdz pat stublāja pagarināšanās beigām - ziemas rapsī šogad bija labs un ļoti labs. Slāpekļa un sēra līmenis visu pavasari rādīja labu nodrošinājumu 98 % paraugu. To šogad noteikti var izskaidrot arī ar labo slāpekļa nodrošinājumu no augsnes un arīdzan labu sēra-slāpekļa papildmēslojuma izmantošanos. Tomēr jāmin, ka katra gada apstākļi pavasarī ir atšķirīgi un augu stāvoklis pēc ziemošanas atšķiras. Līdz ar to lēmums par mēslojuma izmantošanu ir jāpieņem, vērojot situāciju pavasarī.

Kālija nodrošinājums šogad visu pavasari bija labs. Tikai 10 paraugi no 87 bija ar zemu kālija nodrošinājumu. Jāatceras, ka šogad ziema bija stabila un dziļāka kā 2020. gadā. Rapsim nebija iespējams turpināt kaut nelielu, tomēr barības vielu patēriņu līdz pavasarim. Tomēr ir vērtīgi atcerēties, ka pavasarī kālija patēriņš ievērojami pieaug stublāja pagarināšanās un ziedēšanas fāzes otrajā pusē. Agri pavasarī Yara rekomendē izmantot YaraMila Raps NPK(S) 17-11-12(10) vai YaraMila STARTER NPK(S) 18-11-13 (7). Tāpat noteikti ir vērts fungicīda/augšanas regulatora tvertnes maisījumam pievienot kāliju saturošu ārpussakņu mēslojumu YaraVita UNIVERSAL BIO 2 -5 l/ha vai YaraTera KRISTA SOP 3-5 kg/ha. Ārpussakņu mēslojumu nav ieteicams lietot rapša pilnziedā, jo pastāv ziedēšanas kavēšanas risks. Ziedēšanas pēdējā posmā var izmantot ūdenī šķīstošos minerālmēslu kā YaraTera KRISTALON Oranžs 6-12-36 vai YaraTera KRISTA SOP ar augstu kālija saturu ar devu 3-4 kg/ha.

Ja kālijs trūkst, sēklas nogatavojas nevienmērīgi, un raža ir mazāka.

Kālijs palīdz uzturēt ogļhidrātu līmeni augā, un augs, kurā ir pietiekami daudz kālija, var izturēt temperatūras svārstības un sausuma stresu. Sausos gados sausuma stresa negatīvās ietekmes mazināšanai ārpussakņu kālijs regulē augu ūdens režīmu. Šogad temperatūru un mitruma režīms ilgstoši rapsim bija labvēlīgs. Un negatīvs izrādījās ilgstošais sausums.

Magnijs rapsim patēriņa ziņā ir uzskatāms par stabilu makro elementu. Šogad tas bija salīdzinoši labi nodrošināts, līdzīgi kā kālijs. Varam pieņemt, ka apstākļi magnija uzņemšanai bija labi. Magnija nodrošinājums Latvijas augsnēs ir augsts un ļoti augsts. Un tā deficītu visbiežāk var izraisīt katjonu- K, Mg, Ca disbalanss augsnē vai vēsi apstākļi. Magnija deficītu iesakām pārbaudīt ar Yara CheckIT aplikācijas palīdzību. 

Varš nav pieskaitāms pie rapsim būtiskajiem mikroelementiem. Tomēr šogad 75 % no lapu paraugiem uzrādīja Cu deficītu. Vizuāli vara deficīts izskatās kā bāli starpdzīslu laukumi, kas parādās uz vecākām lapām. Varš augsnē ir pieejams, tomēr tas ir samērā nekustīgs un var kļūt nepieejams sausās augsnēs kombinācijā ar minimālo augsnes apstrādes sistēmu. Līdzīgi kā graudaugiem, palielināts slāpekļa saturs augā var izraisīt vara deficītu.

Spēcīgiem, jau rudenī labi attīstītiem augiem, vara deficīts nav būtisks. Tomēr augiem, kuri ir vāji attīstīti, vara deficīts būtu jākontrolē un jāapsver nelielas devas YaraVita COPTRAC vai YaraVita GRAMITREL smidzinājums.

Vara deficīts rapsī. Deficītu iesakām pārbaudīt ar Yara CheckIT aplikācijas palīdzību. 

Bors. Lapu analīzes arī šogad rāda, ka bora rudens un pavasara stratēģija, kuru izmanto saimniecībās, ir pareiza. Bora nodorošinājums 80 % paraugu bija augsts. Un visbiežāk tie ir 400-500-600  g/ha bora tīrvielas, vai 3-4 l/ha YaraVita BORTRAC sezonā.

Mangāns pietrūka 52 % no kopējā paraugu skaita. Mn deficīts izpaužas kā gaišāki starpdzīslu plankumi uz jaunākām lapām. Tomēr, tiek uzskatīts, ka rapsis ar savu sazaroto sakņu sistēmu spēj pietiekami labi to uzņemt no augsnes. Mangāna deficīts var rasties augsnēs ar augstu pH (virs 7-7,5) un svaigi kaļķotās augsnēs. YaraVita BRASSITREL PRO satur 71 g/l magāna un nodrošina rapsim nepieciešamo mangānu pat ar 1,5 l/ha smidzinājumu.

Molibdēns -  3/4 (jeb 75%) paraugu molibdēna līmenis augos bija zems vai ļoti zems. Pie tam ļoti zems tas bija 44 no 87 paraugiem. Rapši ir jutīgāki pret molibdēna trūkumu nekā graudaugi. Molibdēna deficīta risks ir īpaši izteikts skābās (pH <6,0) un zema organiskā satura augsnēs. Molibdēns regulē slāpekļa metabolismu un augiem pieejamā nitrātu slāpekļa veidošanos. Redzot ļoti labo slāpekļa nodrošinājumu augos, noteikti var secināt, ka visas molibdēna rezerves tika tērētas slāpekļa metabolismam un šogad, kā redzams, tā bija nepietiekami.

Ja molibdēns pietrūkst, tiek traucēta sānu dzinumu, ziedu pumpuru un sēklu veidošanās, un netiek sasniegta maksimālā iespējamā raža.

Vieglākais risinājums molibdēna nodrošināšanai ir YaraVita MOLYTRAC, kas ir tirgū pieejamais koncentrētākais Mo mēslojums. To var lietot kopā ar YaraVita BORTRAC  vai YaraVita BRASSITREL PRO vai YaraVita BRASSITREL BIO, kas satur ne tikai molibdēnu, bet arī citus rapsim svarīgus mikro elementus.

Ziemas kvieši

Šosezon līdz Jāņiem tika analīzēti 256 ziemas kviešu lapu paraugi - sākot ar cerošanas beigām līdz pat vārpošanai.

Jāmin, ka agrīnā diagnostika ir būtiska, lai pieņemtu lēmumus par precīzu mikroelementu izmantošanu. Jo tieši cerošanas beigās un stiebrošanas sākumā mikroelementu nodrošinājumam ir visbūtiskākā nozīme visu ražu veidojošo faktoru (dzinumu skaits, graudu skaits vārpā) optimālā izveidē.

Pamatbarības elementu– P, K – šajos attīstības posmos ir vairāk kontrolei un iespējamai korekcijai. Piemēram, ar fosforu saturošiem produktiem kā YaraVita KOMBIPHOS/ZEATREL. Vai kāliju - kā YaraVita UNIVERSAL BIO vai YaraTera KRISTALON vai YaraTera KRISTA SOP. Lapu analīzes ir lielisks palīgs slāpekļa un sēra satura kontrolei un korekcijai visas veģetācijas sezonas garumā.

Neviens no pamatbarības elementiem-  N, S, P, K -  lapu paraugos šogad neuzrādīja kritiski zemu līmeni. Tas drīzāk ir vērtējams kā labs. Kālijs ar atzīmi – nedaudz zems – bija 99 paraugos. Tas nozīmē, ka ir iespējams veikt korekcijas ar ārpussakņu smidzinājumu, un ir jāieplāno pietiekošs kālija pamatmēslojums, zinot augsnes nodrošinājumu un iznesi ar ražu.

Slāpekļa un sēra nodrošinājums šogad ziemas kviešos bija labs un ļoti labs. Veicot mērījumus ar Yara N-Testeri, līdzigi tika konstatēts ļoti labs slāpekļa nodrošinājums. Tas noteikti ir izskaidrojams ar stabilo ziemu, kad augi neturpināja barības vielu patēriņu un arī ar minerālā slāpekļa pienesumu no augsnes, un labo slāpekļa-sēra mēslojuma izmantošanos. Teorētiski šogad varēja  ietaupīt pat līdz  20 - 30 kg/ha N tīrvielā.

Lapu analīzes ir vislabākais rīks tieši mikroelementu nodrošināšanai, lai operatīvi reaģētu ar smidzinājumiem.

Atslēgas mikroelementu smidzinājumi tiek iekļauti smidzināšanas programmās un tas arī atspoguļojas analīžu rezultātos. Jo, analīzējot datus kontekstā ar veiktajiem smidzinājumiem, zems un ļoti zems līmenis bija laukos, kur smidzinājumi nebija veikti vai arī izvēlētie produkti nebija pietiekami efektīvi.  

Mangāna saturs vairāk kā 90 % paraugu bija pietiekošs. Tomēr situāciju ar mangānu var vērtēt kā divējādu. Bija vietas, kur mangāns nebija kritiski zems pat agrā pavasarī. Un bija jāveic tikai rutīnas mangāna smidzinājums. Dažos laukos mangāns bija lietots jau rudenī, kas arī noteica mangāna saturu augā. Savukārt bija lauki, kur vizuāli bija izteikts mangāna deficīts. To noteica gan laika, gan augsnes apstākļi. Un tur deficītu vislabāk varēja novērst ar YaraVita MANTRAC vai YaraVita MANCOZIN smidzinājumu. Mangāna deficīta gadījumā ārstēšana ir efektīvāka kā profilakse, jo mangāns nepāriet uz jauni augošajām auga daļām un mangānu atkārtoti izsmidzinot, tiek novērsts mangāna deficīts, simptomiem atkal parādoties. Mangāns ir slāpekļa metabolisma aktivators, nodrošina augiem labāku izturību pret slimībām un ražas kvalitāti.

Cinka deficīts bija 55 % no ziemas kviešu lapu paraugiem. Cinks ir svarīgs daudzu enzīmu komponents, un tas ir iesaistīts augšanas hormonu ražošanā un starpmezglu posmu pagarināšanā. Ja trūkst cinks, cerošanas laikā palēninās lapu augšana un sakņu attīstība. Tā rezultātā samazinās fotosintētiskās virsmas laukums un cieš raža, turklāt samazinās graudu skaits vārpā. Labākais laiks apstrādei ar cinku ir līdz cerošanas vidum. Tomēr, ja lapu paraugā ir konstatēts cinka trūkums, to var izlabot līdz karogalapas fāzei. Cinks ietekmē ražas kvalitāti un, ja tā nav, olbaltumvielu saturs ir zemāks kā vēlams. YaraVita ZINTRAC ir koncentrētākais tirgū pieejamais Zn saturošais ārpussakņu mēslojums. Rekomendētā deva ir 0,2-0,5 l/ha.

Varš. Zems vai ļoti zems vara līmenis bija 63 % paraugu. Ļoti smaga deficīta īpatsvars bija 27 % paraugu. Tam noteikti bija saistība ar augsto slāpekļa saturu augos. Tas būtu uztverams kā signāls, ka ir jāpievērš lielāka uzmanība un jāizvēlas produkti ar pietiekamu Cu saturu.

Varš ir mikroelements kurš atbild par slāpekļa metabolismu augos. Cu deficīta gadījumā varam zaudēt līdz pat 1-1,2 tonnām graudu no hektāra.

Varš veicina graudu cerošanu un nosaka graudu skaitu vārpā. Smidzināšana jāveic vēlākais līdz stiebrošanas fāzes sākumam (BBCH 31). Varš palielina olbaltumvielu saturu graudos, tas aktivizē fermentus augos, kas iesaistīti lignīna ražošanā, līdz ar to padarot tos izturīgākus pret veldri. Cerošanas stadijā mēs varam būtiski veicināt produktīvo dzinumu veidošanos un ietekmēt graudu skaitu vārpā. Nav vērts gaidīt vara trūkuma pazīmes, bet cerošanas laikā smidzināšanas programmā jāiekļauj varu saturošs mēslojums kā Yara Vita GRAMITREL/ CEREIS1,5 l/ha  vai YaraVita MANCOZIN 0,5-0,7 l/ha vai YaraVita COPTRAC 0,3-0,5 l/ha.

Jau kuro gadu bora līmenis bija zems vai ļoti zems gandrīz visos ziemāju graudaugu lapu paraugos. Bors netiek uzskatīts par svarīgu graudaugu barības vielu, kā tas ir rapsim. Graudaugiem šis elements ir vajadzīgs daudzkārt mazāk. Un kvieši nebūs jutīgi pret bora deficītu. Tomēr, ja bora līmenis lapās ir mazāks par 5 ppm, bors graudaugiem ir jāsmidzina caur lapām. Bors ietekmē graudu tilpuma masu. Par laimi, lai koriģētu bora deficītu, pietiek ar nelielu bora ārpussakņu mēslojuma daudzumu. Zema vai ļoti zema bora līmeņa gadījumā stiebrošanas sākumā ieteicams izsmidzināt ar YaraVita BORTRAC 0,2 -0,3 l/ha vai jaunumu YaraVita produktu klāstā YaraVita BIOTRAC 1,5 l/ha, kas vienlaicīgi nodrošinās boru un cinku un darbosies kā antistresants, jo satur jūras zāļu ekstraktu.

Par bora ietekmi un lietošanu ziemas kviešos varat izlasīt šajā rakstā

Secinājumi

Yara Latvija atgādina: mēslošanas līdzekļus lietojiet tikai atzītas nepieciešamības gadījumā,izvērtējot auga un augsnes nepieciešamību pēc barības vielām konkrētajā attīstības periodā un pēc konsultācijas ar agronomu. 

Informāciju sagatavoja:

Agnese Pinka, Yara agronome Latvijā©

 

Jautā ekspertam

Mūsu augu mēslošanas speciālisti ir gatavi jebkurā laikā atbildēt uz Jums interesējošajiem jautājumiem par Yara produktiem un mūsu piedāvātajiem risinājumiem augu mēslošanā.
Augu mēslošanas eksperti
Augu mēslošanas eksperti
Agnese Pinka
Agnese Pinka
Agronome - konsultante
Daiga Sergejeva
Daiga Sergejeva
Agronome - konsultante

Zemgale, Kurzeme, Vidzeme 

Sandra Mediņa - Tolmane
Sandra Mediņa - Tolmane
Agronome - konsultante

Latgale, Vidzeme