Kā samazināt sīpolu glabāšanas puvi

Sabalansēta mēslošanas programma, veicinot augu veselību, var palīdzēt samazināt sīpolu glabāšanas puvi.

Sīpoliem nepieciešams  izžūšanas periods, lai sīpola kakliņš aizvilktos un tiktu pasargāts no slimību un puves invāzijām, kā arī lai iegūtu košu, veselu miziņu. Kalcijs, magnijs, bors un slāpeklis ietekmē sīpolu glabāšanās kvalitāti. Lai barības vielas neierobežotu sīpola kvalitāti, ir nepieciešama optimāla barības vielu pārvaldība sīpolu izveidošanās un veģetatīvās augšanas laikā. Sīpoli ir arī ļoti pakļauti lakstu slimībām un sīpolu puvei, piemēram, gļotaina  ārējā miza Tā ir baktēriju slimība, kas ievērojami samazina sīpolu kvalitāti. Bieži sastopamas arī tādas sēnīšu slimības kā kakliņa puve, miltrasa, rūsa un lakstu puve.

Pārmērīgs slāpekļa daudzums vairo glabāšanas puvi

Pārāk daudz slāpekļa mīkstina sīpolus un vairo glabāšanas puves slimības. Pārmērīgs N daudzums  var arī paresnināt kakliņu, kā rezultātā tur iekļūst vairāk slimību.

Effect of nitrogen rate on onion storage rots

Pārmērīgs slāpekļa daudzums var izraisīt glabāšanas puvi, radot ražas zudumus glabāšanas laikā. Tas var arī novājināt auga audus, palielinot uzņēmību pret aukstumu.

Slāpekļa lietojuma laiks

Effect of nitrogen rate and timing on onion storage rots

Vēla slāpekļa lietošana ir galvenais iemesls resnāka kakliņa izveidei  un uzglabāšanas puvei, kā arī aizkavētai nobriešanai.

Kalcijs un magnijs 

Effect of calcium and magnesium on onion storage

Kalcijs palīdz uzlabot izturību pret slimībām. Sīpolu kultūrām ar augstu kalcija līmeni kopā ar magniju novēro mazāku sīpolu glabāšanas puvi.

Effect of calcium on onion bulb rots

Kalcijs ir īpaši svarīgs sīpolu blīvumam,  ilgstošai glabāšanai ar minimālām slimību problēmām. Kalcijam ir liela loma ilgstošas glabāšanas kvalitātes veicināšanā ar minimālām slimību problēmām. Izmēģinājumi apstiprina, ka sīpolu kultūrām ar augstu kalcija līmeni sīpolos ir samazināts Aspergillus niger izraisītās melnās puves līmenis un arī mazāk Botrytis allii izraisītās kakla puves.

Effect of calcium nitrate on onion storage decay

Ir pierādīts, ka kalcija nitrāts ir visefektīvākais mēslošanas līdzeklis, kas nodrošina minimālu sīpolu puvi glabāšanas laikā. Ir svarīgi, lai Ca un K būtu līdzsvarā.

Bors samazina puvi glabāšanas laikā

Effect of boron on onion storage quality

Bors palīdz uzlabot kalcija uzņemšanu un sīpolu kvalitāti. Pētījumi rāda, ka bora izmantošana var samazināt sīpolu puvi glabāšanas laikā. Šis efekts ir saistīts ar mikroelementu lomu, uzlabojot kalcija uzkrāšanos sīpolā.