Noderīgi
septembris 02, 2022

Yara Latvija agronomu ieteikumi rapša mēslošanai

Šī brīža lauksaimnieku aktualitāte ir rapšu sējumu kopšana, īpaši ietverot jautājumu par mēslojuma un augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Yara Latvija agronomi ir sagatavojuši ieteikumu, kā, ņemot vērā laikapstākļus un rapša attīstības stadiju uz lauka, nodrošināt optimālo barības elementu devu rapsim 2022.gada rudenī.


Slāpekli saturošs mēslojums

Jau pirms vai kopā ar sēju ir iestrādāti NPK saturoši kompleksie minerālmēsli un daļā saimniecību izvēlējušās dot arī papildus slāpekļa saturošu mēslojumu salmu masas sadalīšanai un pastiprinot rapša zaļās masas veidošanu, tādejādi izmantojot kādu no YaraBela AXAN NS 27-4   vai YaraBela SULFAN NS 24-6 produktiem.

Ārpussakņu mēslojums

Apsekojot laukus dažādos Latvijas reģionos, mēs varam novērot dažādu rapša sējumu attīstības norisi – no tikko izdīgušām sēklām līdz pat 6 - 8 īsto lapu stadijai. Ņemot vērā to, ka ir tik dažāda rapšu sējumu attīstība, tad vēlākos termiņos sētam rapsim iesakam lietot YaraVita KOMBIPHOS 3 l/ha un YaraVita BORTRAC 1 – 1.5 l/ha vai YaraVita ZEATREL 3 l/ha un YaraVita BORTRAC 1 – 1.5 l/ha sakņu sistēmas attīstības veicināšanai un B nodrošināšanai. Jau krietni attīstītākos rapšu sējumos B un Mo nodrosināšanai vispiemērotākā būs tāda kombinācija kā YaraVita BRASSITREL PRO  1.5 l/ha + YaraVita BORTRAC 1 – 1.5 l/ha vai YaraVita BRASSITREL BIO 2 l/ha + YaraVita BORTRAC 1 – 1.5 l/ha. Akcentējot arī rapša vajadzību pēc palielināta K nodrošinājuma, to iesakam nodrošināt ar produktu YaraVita SAFE K - 3l/ha. Šīs kombinācijas būs piemērotas kopā ar kādu no izvēlētajiem herbicīdiem vai insekticīdiem.

 

Atgādinām, ka pārbaudīt izvēlēto produktu kombinācijas jaukšanās iespējamību var ar Yara piedāvātās aplikācijas Tankmix palīdzību.

Šeit piemēri ārpussakņu mēslošanas līdzekļu saderībai:

 

Yara Latvija atgādina: mēslošanas līdzekļus lietojiet tikai atzītas nepieciešamības gadījumā,izvērtējot auga un augsnes nepieciešamību pēc barības vielām konkrētajā attīstības periodā un pēc konsultācijas ar agronomu. 

Informāciju sagatavoja:

Sandra Mediņa - Tolmane, Yara agronome Latvijā©

 

YaraMila NPK(S)

YaraMila

„Mila” ir sennorvēģu vārda „mikla” atvasinājums, kas nozīmē „veiksme”.

Zīmols YaraMila® apvieno virkni kombinēto mēslošanas līdzekļu, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju (NPK) – vissvarīgākās augu barības vielas – kas palīdz maksimizēt ražu un tās kvalitāti. YaraMila produkti ir galvenie celtniecības bloki kompānijas Yara augu mēslošanas programmās, kas piedāvā dažādas variācijas N:P:K proporcijām un ir pieejami dažādās formulās ar sekundārajiem elementiem un mikroelementiem. Tie var būt magnijs (Mg), sērs (S), bors (B), dzelzs (Fe), mangāns (Mn), molibdēns (Mo) un/vai cinks (Zn). Šie dažādie veidi ir būtiski audzētājiem labākas ražas gūšanai, jo nodrošina vienmērīgu barības vielu izkliedi. Izmantojot šos produktus, tiek novērsts barības vielu segregācijas risks pārvešanas, pārkraušanas vai izplatīšanas laikā.

YaraMila produkti ir īpaši radīti gan lauka, gan augstas pievienotās vērtības kultūraugiem, tādiem kā dārzeņi, augļu koki, ogulāji un dekoratīvie kultūraugi. YaraMila mēslojumā ir sabalansēts slāpekļa avots, kas satur gan amonija, gan nitrātu formas slāpekli, pilnībā pieejama fosfora formu kombināciju, kas nodrošina ilgāku fosfora pieejamību dažādos augsnes tipos, kā arī izvēles iespējas kālija avotam - vai nu hlorīda, vai sulfāta formā.

Rīki un pakalpojumi

Yara ir izstrādājusi daudzus rīkus un pakalpojumus, kas ļauj dalīties mūsu zināšanās par dažādu kultūraugu ražas un kvalitātes optimizēšanu.