Kviešu graudu proteīna satura un kvalitātes uzlabošana

Ir divi būtiski rādītāji , kas raksturo graudu proteīnu - proti, tā daudzums un kvalitāte. Abus ietekmē slāpekļa un sēra daudzums un attiecība augā augšanas un attīstības laikā.

Ir zināms, ka augstas graudu ražas samazina proteīna saturu graudos, tāpēc ir svarīgi novērtēt sagaidāmo ražu, kad augi tuvojas graudu veidošanās fāzei. Lai uzlabotu proteīna kvalitāti, galvenais ir panākt, lai augs ražotu olbaltumvielas, kas satur augstu molekulāro svaru un veido olbaltumvielas ar telpisku molekulu struktūru. Lipekļa olbaltumvielas, piemēram, gliadinīns, gluteīns, albumīns un globulīns, dod kviešu produktiem unikālās produktu paplašināšanās un apstrādes īpašības.

Augu mēslošana un kviešu graudu proteīna saturs

Divas galvenās barības vielas, kas ietekmē graudu olbaltumvielu saturu un kvalitāti, ir slāpeklis un sērs. Kviešu produktu unikālās cepamīpašības un apstrādes īpašības no agronomiskā viedokļa var uzlabot, nodrošinot optimālu slāpekļa devu, kamēr augs to vēl spēj izmantot graudu ražošanai, kā arī pietiekamu sēra nodrošinājumu, lai panāktu, ka tā trūkums neietekmē slāpekļa izmantošanas efektivitāti.

Slāpeklis

Slāpeklis ir būtiska aminoskābju sastāvdaļa, kas ir kā celtniecības bloki graudu olbaltumvielām. Tā pareiza lietošana ir ārkārtīgi svarīga, audzējot kviešus ar augstu olbaltumvielu saturu. Graudu proteīna saturs norāda, vai kultūraugs ir saņēmis optimālu slāpekļa mēslojumu. Par optimālu slāpekļa izmantošanu var uzskatīt graudu proteīna izmaiņas par aptuveni 1 % uz katriem 50 kg slāpekļa.

Lai sasniegtu augstāku proteīna saturu graudos, ir nepieciešams vairāk slāpekļa – tādējādi tiks apmierināts lielāks pieprasījums pēc tā. Savukārt kopējā slāpekļa nepieciešamība ir atkarīga no vēlamās ražas lieluma, kā arī proteīna satura. Graudu proteīna saturs lopbarības kviešiem pie optimāla slāpekļa mēslojuma ir aptuveni 11 % (kas atbilst 1.9 % N). Pārtikas kviešiem pie optimālas ražas proteīna saturs ir ap 12 %, un bieži ir nepieciešams papildu slāpeklis, lai apmierinātu tirgus prasības - proteīna saturu vairāk par 13 %. Zems graudu proteīna saturs, piemēram, mazāk par 10 %, lopbarības kviešu šķirnēm norāda uz nepietiekamu slāpekļa mēslojumu.

Ļoti svarīgs ir slāpekļa lietošanas laiks. Pirmais slāpekļa mēslojums (AS 25.-32.) galvenokārt tiek izmantots ražas veidošanai. Lai palielinātu graudu olbaltumvielu saturu, vairākkārtēja atkārtota slāpekļa mēslojuma lietošana nepieciešama starp 37. un 59. attīstības fāzi. Kad slāpekļa saturs lapās nav pietiekams, lai panāktu tā korekciju, graudaugu ziedēšanas laikā ( AS 70.) ir iespējams lietot ārpussakņu mēslošanas līdzekļus, kas satur slāpekli un sēru.

Sērs

Sērs ir galvenā olbaltumvielu sastāvdaļa, tāpēc tas ir svarīgs proteīna daudzumam un kvalitātei. Tas ir atrodams dažās no galvenajām aminoskābēm (piemēram, cisteīns, metionīns, treonīns un lizīns), kas nodrošina iespēju no kviešu miltiem ražot mīklu. Skatīt izmēģinājumus ar YaraBela Sulfan, kas palielina ražu un proteīna saturu ziemas kviešiem.

Mangāns un cinks

Mangānam un cinkam ir nozīmīga loma auga metabolisma procesos, ieskaitot slāpekļa vielmaiņu. Uzlabots slāpekļa vielmaiņas process, pieprasa palielināt slāpekļa daudzumu, kas tiek iesaistīts olbaltumvielu veidošanā.