YaraVita SAFE K

YaraVita SAFE K ir šķidrs, augstas koncentrācijas kāliju saturošs ārpussakņu mēslojums. Piemērots visu kultūraugu efektīvai ārpussakņu mēslošanai brīdī, kad novērots kālija trūkums un paaugstināts sausums augsnē.

blobid1.png

Produktā esošais slāpeklis ir urea N-NH2 formā, kas palīdz aktivizēt fotosintēzi un tādējādi aktivizē citu uzturvielu uzņemšanu. YaraVita SAFE K nesatur hlorīdus vai nitrātus. Tas padara produktu piemērotu daudziem kultūraugiem.

Kālijs ir atbildīgs par ūdens piegādi augā, palīdzot augiem labāk attīstīties un paaugstina auga izturību pret dažāda veida stresu, piemēram, sausumu vai aukstumu. Kālija deficīts bieži sastopams augsnēs ar zemu pH līmeni. Turklāt kālijs palīdz augiem kļūt izturīgākiem pret slimībām.

Ir daudz piemēru, kad augā ir pietiekami daudz kālija, kas uzlabo kultūraugu toleranci pret vides stresu, kā piemēram: sals, vējš, aukstums, karstums, sausums. Vairumā gadījumu tas ir saistīts ar kālija lomu ūdens zudumu regulēšanā caur stomatu. Stresa laikā kālijs aizver lapu stomatas, ierobežojot ūdens zudumu no auga.

imagesd9dk.png

Kad kālijs var pietrūkt?

Kālija deficīts bieži rodas augsnēs ar zemu augsnes pH līmeni, bet arī augsnēs ar augstu magnija saturu, piemēram, kālija un magnija elementu mijiedarbības dēļ. Problēmas var radīt arī smilšainas augsnes, sausums, stiprs nokrišņu daudzums un smagas māla augsnes ar zemāku kālija pieejamību. Vieglas augsnes ar ļoti zemu māla saturu un smilšainas augsnes veicina kālija izskalošanos, īpaši stiprā lietū. Eksperimentos ar augsnēm ar augstu smilšu saturu un lielu nokrišņu daudzumu ir pierādīts, ka 45-50% no kālija, kas tiek izmanotots uz lauka, var tikt izskalots. Vairāk kā 200 pētījumi par kālija nozīmi liecina, ka atbilstošs kālija līmenis kultūraugos palielina augu izturību pret slimībām līdz pat 70%.

Kā efektīvi izmantot YaraVita SAFE K?

Rapsis ir kultūraugs, kas tā lielās biomasas dēļ patērē daudzas barības vielas, tostarp ļoti lielu daudzumu kālija. Visu nepieciešamo kālija daudzumu nodrošina ar kāliju saturošiem minerālmēsliem, visbiežāk veicot papildmēslošanu rudenī, kā arī veicot papildmēslošanu pavasarī ar YaraMila NPK komplekso mēslojumu. Tomēr jau minētie augsnes apstākļi vai klimatiskie apstākļi var radīt situāciju, kad kālijs no augsnes nav pieejams. Tāpēc, piemēram, ziemas rapsim, straujas stublāja augšanas laikā, kad kālija vajadzība ir vislielākā, kāliju papildus var lietot caur lapām, izmantojot 2-5 l/ha YaraVita SAFE K.

Ziemas kvieši var ciest no kālija trūkuma, kad iestājas karstums un sausums maijā, jūnijā. Visbiežāk tas notiek veģetācijas perioda otrajā pusē. Augi sāk straujāk novecot, atmirst apakšējās lapas un augi nespēj iznest visu ražas potenciālu. YaraVita SAFE K ziemas kviešos var sākt izmantot jau cerošanas laikā  AS (20-29) ar devu 2-5 l/ha. Un atkārot ar to pašu devu līdz pat vārpošanas beigām (AS 59)ar 10-14 dienu intervālu.

Auzas ir prasīgas pēc kālija un raža noteikti būs augstāka, ja kālijs būs pietiekami. YaraVita SAFE K papildus YaraMila NPK mēslojumam smidzināts cerošanas laikā 2-5 l/ha un atkārtots pēc 10-14 dienām stiprinās augus un veidos lielāku auzu ražu no hektāra.

YaraVita SAFE K ir labs partneris bākas maisījumos, tāpēc miglošanu var apvienot ar citiem augu aizsardzības darbiem, taču drošības labad vienmēr pārbaudiet bākas maisījumu saderību Yara Tankmix datubāzē, izmantojot tīmekļa vai mobilo aplikāciju.

Ko liecina lapu analīžu rezultāti?

Augu lapu analīzes atklāj, ka aptuveni pusei no 300 kviešu lapu paraugiem kālija līmenis bija viegli zems vai zems.

image6i7ar.png

blobid9.png