YaraVita STARPHOS SMZ

Jaunais YaraVita saimes produkts Starphos CMZ primāri paredzēts lietošanai graudaugiem - ziemas kviešiem un miežiem lietošanai rudenī, kā arī vasarājiem, lai nostiprinātu sakņu sistēmu pirmajā papildmēslojuma lietošanas reizē.

YaraVita STARPHOS CMZ abrivatūra apzīmē elementus, kas nepieciešami visiem graudaugiem: varš (Cu), mangāns (Mn) un cinks (Zn). Savukārt YaraVita STARPHOS CMZ galvenais elements ir fosfors (P) P 2 O 5 , kas paredzēts sakņu sistēmas nostiprināšanai augu augšanas sākumposmā. YaraVita STARPHOS CMZ  satur divreiz mazāk fosforu kā YaraVita KOMBIPHOS, un to ieteicams lietot rudenī zemcietības izveidošanai augiem, kā arī pavasarī vieglākam atkopšanās periodam pēc ziemas. 

YaraVita STARPHOS CMZ ir šķīdums, kas nozīmē, ka, lietojot to 2,0-3,0 l / ha, augi ātri iegūst nepieciešamās barības vielas. Fosfors neapšaubāmi ir augu enerģijas avots – par to Yara Latvija agronomi ir runājuši arī šajā podkāstā.

YaraVita STARPHOS CMZ lietojams arī ziemas un vasaras rapsim, kā arī kartupeļiem, zālājiem, kukurūzai, burkāniem, kāpostiem, Briseles kāpostiem, ziedkāpostiem un brokoļiem.

Suspensijas un šķīdumi

YaraVita šķīdumi ir dzidri un brīvi plūstošā formā - visas barības vielas ir iepriekš izšķīdinātas ūdenī un nekavējoties un ātri pieejamas augiem.

YaraVita suspensijas  ir koncentrēti, necaurspīdīgi un plūstoši šķidrumi. Yara ir veidojusi suspensiju formas, lai papildus to ātrai iedarbībai (minimums 2 nedēļas), arī ilgākā laika posmā  atbrīvotu produktā esošās uzturvielas. Turklāt šeit ir ņemtas vērā dažādu kultūru barības vielu vajadzības dažādos augšanas posmos (augiem barības vielas ir vajadzīgas gan tūlītēji, gan arī ilgākā laika posmā). Suspensijas koncentrāti satur dažāda lieluma daļiņas, kas tieši ietekmē produkta efektivitāti - mazākas daļiņas augi ātri absorbē, savukārt lielākas daļiņas tiek atbrīvotas katru dienu un nodrošina produkta ilgtermiņa iedarbību un baro augu ilgāk.

StarphosCMZ

Sakņu sistēmas nozīme auga attīstībā

 Labas sakņu sistēmas attīstība ir galvenā prioritāte jebkuras augu kultūras audzēšanā. Sēklu kodināšanas galvenais mērķis ir augu aizsardzība pret dažādām slimībām, lai nodrošinātu vienmērīgu lauka dīgtspēju, labāku sakņu veidošanos un tādējādi dzīvotspējīgākus augus. 

Piedevu izmantošana nogatavošanās laikā nodrošina augus ar sakņu sistēmas sākotnējai attīstībai nepieciešamajām barības vielām, kas padara augu izturīgāku pret, piemēram, vēsu pavasari vai sausumu tā augšanas periodā. Viens no svarīgākajiem graudaugu mikroelementiem ir Starphos CMZ saturošais varš, mangāns un cinks. 
Varš veicina lignīna veidošanos augos, kas uzlabo graudu stabilitāti, palīdz palielināt graudu daudzumu vārpā un uzlabo ražas kvalitātes rādītājus. Mangāns veicina dīgšanu, palīdz hlorofila, aminoskābju un olbaltumvielu sintēzē. Tas arī aktivizē dažādus vielmaiņas procesus, tādējādi uzlabojot citu uzturvielu uzņemšanu. Cinks ir svarīgs, piemēram, auksīnu ražošanā, kas stimulē auga sakņu un dzinumu attīstību. 

2020.gada rudenī uz lauka tika veikti pirmie izmēģinājumi ar STARPHOS CMZ, lietošanas deva 3,0l/t. Zemāk redzamie attēli uzņemti Latvijā 2020. gada 25. septembrī zemnieku saimniecībā "Riekstiņi".