Noderīgi
maijs 14, 2020

Yara mēslošanas programmu izmēģinājumi – no mazajiem lauciņiem līdz saimniecībām!

Lai ieteiktu labākos risinājumus Yara mēslošanas produktu un programmu izvēlē ražošanas laukos, vispirms ir jāpārliecinās par programmu veiktspēju izmēģinājumos, kas notiek izmēģinājumu stacijās.


Tieši tur visprecīzāk var izmērīt ražu, ražas kvalitāti, novērot augus, sekot augu attīstības stadijām. Katrs izmēģinājumu variants tiek sēts četros atkārtojumos, randomizētos dubultajos lauciņos. Yara mēslošanas programmu izmēģinājumi notiek saimnieciski nozīmīgākajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas rapsim, ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, miežiem, auzām. Izmēģinājumi tiek veikti jau 8. gadu LLU MPS ‘’Vecauce’’, LLU MPS ‘’Pēterlauki’’ un Pēterlauku Višķu filiālē, kā arī LZC “Viļāni”.

Šogad izmēģinājumos Vecaucē, Pēterlaukos, Višķos un Viļānos tiek pārbaudītas 4 Yara mēslošanas programmas ziemas rapsī un ziemas kviešos. Kā standarts salīdzināšanai tiek izmantota ‘’tradicionālā’’ tehnoloģija.

Ziemas kviešu mēslošanas shēma

Ziemas rapša mēslošanas shēma

Tāpat ir iekārtots izmēģinājums dažādu slāpekļa avotu efektivitātes izvērtēšanai ziemas kviešos ar diviem fona mēslojumiem. Ik nedēļu tiek veikti mērījumi ar Yara N-Testeri. Tieši tur šobrīd ir visinteresantākie novērojumi. Bet to paturēsim kā intrigu, kad būs ražas rezultāti.

20200512_180927_resized.jpg
LLU MPS "Vecauce" ziemas kviešu izmēģinājums, 13.05.2020.

 

Pavasarī, atsākoties veģetācijai un turpinoties augu augšanai, protams, varam noteikt vizuālas atšķirības starp variantiem. Visbiežāk šādas atšķirības starp variantiem ir niecīgas un rezultāts vislabāk izvērtējams pēc ražas novākšanas. Lai arī sausums un vēsums aprīlī neļāva augiem uzņemt izmantotos barības elementus, pozitīvu vizuālu atšķirību varēja redzēt starp 1., 2. variantu salīdzinot ar pārējiem- gan ziemas kviešos, gan rapsī.  Abos variantos pirmajā papildmēslojumā marta beigās tika lietots YaraMila STARTER NPK (S) 18-11-13 (7) 150 kg/ha ziemas kviešos un YaraMila RAPS NPK (S) 17-11-12 (10) 150 kg/ha rapsī. Tam sekoja YaraBela AXAN NS 27-4 270 kg/ha kviešos un YaraBela SULFAN NS 24-6 320 kg/ha rapsī.

20200420_171052_resized_1.jpg
LLU MPS "Vecauce"ziemas rapša izmēģinājums, 20.04.2020.
20200512_181554_resized.jpg
LLU MPS "Vecauce"ziemas rapša izmēģinājums, 13.05.2020.

 

Šobrīd sekojam augu attīstībai. Šodien 13. maijā ziemas rapsis ir pilnziedā, kas nozīmē, ka atlicis tikai viens YaraVita THIOTRAC 5 l/ha smidzinājums pa zaļām pākstīm. Savukārt kvieši vēl gaida pēdējo 3. papildmēslošanas reizi ar YaraBela AXAN NS 27-4 un ārpussakņu mēslojumu ar YaraVita THIOTRAC 5 l/ha.

Tiem, kas vēlas apskatīt izmēģinājumus klātienē, ir jādodas uz LLU MPS "Vecauce" individuāli. Izmēģinājumi atrodas ceļa Auce- Ķevele V1117 kreisajā pusē, īsi aiz pagrieziena. Yara izmēģinājumi ir apzīmēti ar karodziņu.

20200512_181225_resized.jpg
LLU MPS "Vecauce" ziemas kviešu izmēģinājums
ir apzīmēts ar Yara karodziņu

 

Visticamākais, šogad tas būs vislabākais un vienīgais veids kā apskatīt izmēģinājumus, līdz pulcēšanās ierobežojumi būs atcelti. Bet ja rodas jautājumi apskatot izmēģinājumus, zvaniet Yara agronomiem Agnesei vai Ernestam.

Trial 2.jpg

Citu gadu izmēģinājumu rezultāti

Agnese Pinka, Yara agronome Baltijas valstīs

Jautā ekspertam

Mūsu augu mēslošanas speciālisti ir gatavi jebkurā laikā atbildēt uz Jums interesējošajiem jautājumiem par Yara produktiem un mūsu piedāvātajiem risinājumiem augu mēslošanā.
Augu mēslošanas eksperti
Augu mēslošanas eksperti
Agnese Pinka
Agnese Pinka
Agronome - konsultante
Daiga Sergejeva
Daiga Sergejeva
Agronome - tirdzniecības pārstāve

Zemgale, Kurzeme, Vidzeme 

Sandra Mediņa - Tolmane
Sandra Mediņa - Tolmane
Agronome - tirdzniecības pārstāve

Latgale, Vidzeme