Noderīgi
augusts 29, 2023

Yara Megalab™ auga lapu analīžu kopsavilkums: pavasaris/ vasara 2023(2)

2023. gadā, sadarbībā ar Yara Megalab™ laboratoriju Poklingtonā (Anglija), esam analizējuši 221 augu lapu paraugus, to skaitā 153 lapu paraugi bija ziemas kviešiem; 35 lapu paraugi - ziemas rapsim.


Šīs sezonas laikapstākļi ir bijuši pietiekami izaicinoši, lai liktu mums saprast, ka ir jāspēj izmantot visi pieejamie resursi, kuri mums var palīdzēt pēc iespējas precīzāk noteikt auga vajadzības pēc barības elementiem. Ievācot un laboratoriski analizējot dažādas auga daļas, nosakām barības elementu nodrošinājumu augā atšķirīgās attīstības stadijās. Tādejādi attiecīgi varam savlaicīgi reaģēt uz nepieciešamo elementu nodrošināšanu augam.

Jau vairāk kā 5 gadus Yara Latvija nodrošina iespēju analizēt lapu, graudu un augsnes paraugus. Iestājoties ražas novākšanas laikam, mēs varam atskatīties uz lapu analīžu rezultātiem, kurus esam ieguvuši, un apsvērt lēmumus, kurus mēs varam pieņemt attiecīgi nākamajā sezonā un pilnveidot izvēlēto mēslošanas stratēģiju. Lapu analīzes var izmantot dažādām vajadzībām - gan nosakot barības elementu nodrošinājumu augos veģetācijas periodā un attiecīgi savlaicīgi reaģējot un novēršot barības elementu trūkumu, gan veidojot datu bāzi, lai izvērtētu tendences vairāku gadu periodā par barības elementu nodrošinājumu tieši konkrētās saimniecības ietvaros.

 

Ziemas kvieši

Barības elementu nodrošinājums augos, AS 20 – 59, maijs – jūlijs, 2023

Avots: Yara Megalab™ lapu analīžu rezultāti; Yara Latvija

Šī gada ziemas kviešu lapu analīžu rezultāti salīdzinot ar iepriekšējo gadu lapu analīžu rezultātiem ir uzrādījuši izteiktākus barības elementu tūkumus. Pasliktinājies makroelementu nodrošinājums augos. Kopējos rezultātus ietekmē gan šīs sezonas laikapstākļi – pavasara salnu periods, izteiktais sausuma periods atsevišķos Latvijas reģionos-, gan arī situācija, kad saimniecībās ir izvēlētas “NPK brīvdienas”. Apskatot atsevišķus barības elementus, P trūkums novērojams visā auga veģetācijas laikā līdz pat ziedēšanas stadijai. Šī gada specifika pierādīja, ka YaraVita KOMBIPHOS/  YaraVita ZEATREL smidzinājums arī vēlākās auga attīstības stadijās nodrošināja augu ne tikai ar nepieciešamajiem barības elementiem, bet arī iespēju turpināt augšanas procesus pēc iespējas ilgāk. Arī YaraVita UNIVERSAL BIO lietojums katrā smidzināšanas reizē kopā ar augu aizsardzības līdzekļiem augiem deva iespēju turpināt augšanas procesus, neskatoties uz ierobežoto iespēju barības elementus uzņemt caur saknēm.

Zināms, ka šī sezona ir bijusi ar izteiktiem sausuma periodiem - lai augiem mazinātu sausuma radīto stresu, liela nozīme ir savlaicīgam ārpussakņu smidzinājumam ar K saturošu preperātu. Saimniecībās, kurās tika lietots YaraVita SAFE K, atzīst, ka augi ilgāku laika periodu ir bijuši bez sausuma izraisītām fizioloģiskām izpausmēm. Kālijs nodrošina ūdens pieplūšanu šūnām un tādejādi palīdz augiem pārvarēt sausuma izraisītos stresu.

Pirms kultūraugu ziedēšanas stadijas sarežģīto laikapstākļu dēļ rosinājām saimniecības izvērtēt slāpekļa un sēra papildmēslošanas stratēģiju. Rezultātā varam secināt, ka saimniecībās, kurās ir izmantots digitālās lauksaimniecības rīks Atfarm un Yara N-Testeris BT, kas ļauj sekot līdz augu attīstībai un palīdz pieņemt pareizos lēmumus par augu mēslošanu ar N, ražas rezultāti šīs sezonas apstākļos ir pārliecinoši labāki nekā gaidīts. Turklāt slāpekļa un sēra mēslojums ir izmantots pēc iespējas precīzāk un efektīvāk.

Arī sēra trūkums šīs sezonas lapu analīžu rezultātos ir acīmredzams; šeit gan jāmin, ka daļā no saimniecībām, kurās ievākti lapu paraugi, ir lietots galvenokārt amonija nitrāts vai amonija sulfāts kā slāpekļa un sēra mēslojums, kas nav nodrošinājis augus ar pietiekamu S daudzumu. Līdz ar to atgādinot, ka viens no kvalitatīvākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā nodrošināt slāpekļa un sēra nepieciešamo attiecību 7:1 jau no pirmās papildmēslošanas reizes, ir YaraBela AXAN 27–4.

S deficīts

S deficīts ziemas kviešos. Foto: Yara Latvija arhīvs 

No mikroelementiem visbūtiskāk šī gada ražas rezultātus ir ietekmējis varš. Cu ir nepieciešams mikroelements īpaši auga augšanas sākuma stadijās, jo līdzdarbojas fotosintēzē, vielmaiņā auga šūnapvalkos, veicina sēklu un graudu veidošanos. Varš ietekmē arī olbaltumvielu sintēzes procesu norisi, un tādēļ, ja augiem trūkst vara, graudos var būt zems olbaltumvielu daudzums. Varš palielina arī augu šūnu noturību pret sēnīšu un baktēriju izraisītajām slimībām. Šīs sezonas ziemas kviešu lapu analīžu rezultātos augu AS 20 – 39 90% no paraugiem ir bijuši ar zemu līdz ļoti zemu Cu nodrošinājumu. Kas korelē ar to, ka šīs sezonas kviešu raža ir ar zemāku proteīna saturu nekā citus gadus. Šādos gados, kad lapu analīžu rezultātos jau augšanas sākuma stadijās novērojam izteiktu Cu trūkumu, iesakām lietot papildus YaraVita COPTRAC 0.25 – 0.5 l/ha, lai novērstu iespējamos olbaltumvielu sintēzes procesa norises traucējumus.

Cu deficīts

Cu deficīts ziemas kviešos. Foto: Yara Latvija arhīvs 

Izvērtējot arī Zn nodrošinājumu, tas ir bijis diezgan zemā līmenī visu augu augšanas periodu, tas nozīmē traucētu cietes veidošanos un tas ietekmē arī graudu skaitu vārpā. Izteiktos trūkuma gadījumos iesakām izmantot YaraVita ZINTRAC 0.5 – 1 l/ha papildus YaraVita GRAMITREL vai YaraVita CEREIS vai YaraVita MANCOZIN lietojumam.

Zn deficīts ziemas kviešos. Foto: Yara Latvija arhīvs 

Ziemas rapsis

Barības elementu nodrošinājums augos, AS 30 – 69, maijs – jūlijs, 2023

Avots: Yara Megalab™ lapu analīžu rezultāti; Yara Latvija

Ziemas rapsim lapu analīžu rezultātos šīs sezonas ietvaros varam redzēt, ka augos ir bijis zems nodrošinājums ar N un S, un dažos gadījumos ir bijis arī izteikts K trūkums. Arī ziemas rapšu papildmēslošanā šajā sezonā bieži ir izmantots amonija sulfāts vai amonija nitrāts, kas nenodrošina augam nepieciešamo N:S attiecību 4:1. Yara produktu portfelī ir YaraBela SULFAN 24–6 ar N:S attiecību 4:1, kas nodrošina attiecīgi ziemas rapsim vajadzīgo N un S daudzumu. K trūkums ir pieaudzis pat par 20% salīdzinājumā ar 2022. gadu. Tas ir gan “NPK brīvdienu”, gan šīs sezonas laikapstākļu rezultāts. Jo, kā zinām, kālija patēriņš ziemas rapšu sējumos būtiski paaugstinās stublāja pagarināšanās un ziedēšanas fāzes beigās. Ja augam ir nodrošināts K pietiekamā daudzumā, tas palīdz augam vairāk sagatavoties un izturēt sala vai sausuma periodus. Līdz ar to YaraVita SAFE K 2 – 5 l/ha lietojums stublāju pagarināšanās stadijā būtu risinājums K nodrošinājumam periodā, kad tas visvairāk nepieciešams.

Uzmanība jāpievērš arī Mn un Mo trūkumam, kas var ietekmēt gan fotosintēzes norisi, gan slāpekļa izmantošanos. Īpaši Mn trūkuma rezultātā rapša sējumos var samazināties raža un pasliktināties kvalitāte – būt nepietiekams eļļas saturs sēklās.  Lai risinātu šo vajadzību, tad tvertnes maisījumā kopā ar YaraVita BRASSITREL PRO vai YaraVita BRASSITREL BIO un YaraVita BORTRAC ieteicams izmantot arī YaraVita MANTRAC PRO 1 l/ha.

Apsekojot saimniecību laukus dažādos reģionos pavasaros, ir novērojams, ka laukos, kuros rudenī tomēr ir lietots ārpussakņu mēslojums, augu pārziemošanas spēja ir bijusi augstāka nekā sējumos, kur barības elementi nav bijuši nodrošināti nepieciešamajā daudzumā.

Ir jāatzīmē, ka ārpussakņu mēslojums nevar aizstāt pamatmēslojumu, bet noteikti var nodrošināt efektīvāku barības elementu uzņemšanu caur sakņu sistēmu, uzturēt auga augšanas procesus ekstremālākos augšanas apstākļos un uzlabot ražas kvalitātes rādītājus. Katru sezonu sekojot līdzi barības elementu nodrošinājumam augos un vērtējot rezultātus, secinājums ir viens – par ārpussakņu mēslojuma lietojumu vairs nav jāšaubās, jo tā ir pamatvajadzība, lai nodrošinātu mikroelementus augos. Un svarīgi to gan saprast, gan iekļaut savā izvēlētajā mēslošanas stratēģijā.

 

Informāciju sagatavoja:

Sandra Mediņa - Tolmane, Yara Latvija tirdzniecības pārstāve - agronome©

 

 

 

 

Jautā ekspertam

Mūsu augu mēslošanas speciālisti ir gatavi jebkurā laikā atbildēt uz Jums interesējošajiem jautājumiem par Yara produktiem un mūsu piedāvātajiem risinājumiem augu mēslošanā.
Augu mēslošanas eksperti
Augu mēslošanas eksperti
Agnese Pinka
Agnese Pinka
Agronome - konsultante
Daiga Sergejeva
Daiga Sergejeva
Agronome - konsultante

Zemgale, Kurzeme, Vidzeme 

Sandra Mediņa - Tolmane
Sandra Mediņa - Tolmane
Agronome - konsultante

Latgale, Vidzeme