Kā palielināt sīpolu svaru

Sabalansēta augu barības vielu programma var palīdzēt uzlabot ražas apjomu, palielinot sīpolu svaru.

Augu uzturs un sīpolu svars 

Slāpeklis palielina sīpolu ražu

Sīpolu svaram ir būtiska optimāla slāpekļa nodrošināšana. Slāpeklis veicina lakstu veidošanos un tādējādi palielina sīpolu zvīņu skaitu un novākto sīpolu lielumu un svaru gan sīpoliem, gan ķiplokiem, gan arī puraviem.

Effect of nitrogen rate on onion bulb size

 

 

Fosfora trūkums samazinās ražu 

Ja kultūras audzē augsnēs ar ļoti zemu dabisko fosfora līmeni, ražas palielināšanai ir vajadzīgi lielāki daudzumi, lai palielinātu sīpolu svaru un lielumu. Vidējā sīpolu fosfora nepieciešamība tiek lēsta 40-50 kg/ha izteikts kā P2O5.

Effect of phosphate rate on onion size and weight

Kālijs palīdz saglabāt ražu 

Kālijs ir īpaši svarīgs, ja ir izmantots liels slāpekļa daudzums, jo kālijs palīdz saglabāt ražu, samazinot glabāšanas problēmu risku, ko var izraisīt pārmērīgais slāpekļa daudzums.

Effect of potassium source on onion yield

Sīpolus ļoti ietekmē sāls stress, tāpēc ir svarīgi izmantot tādus kālija avotus, kas rada mazāku kaitējumu. Toksisks hlorīda līmenis augā var novest pie ražas un sīpolu svara zuduma glabāšanas laikā. Kālijs sulfāta un nitrāta formā parasti samazina sīpolu svara zudumu glabāšanas laikā.

Sērs palielina slāpekļa izmantošanu 

Sērs ir būtisks elements sīpolu svaram un ražai, un tas palīdz augiem uzlabot slāpekļa izmantošanu. Tomēr ir jāuzmanās, jo lieli sēra daudzumi, īpaši ar sēru bagātās augsnēs, var nelabvēlīgi ietekmēt ražu. Sēram ir arī ievērojama ietekme uz sīpola asumu, palielinot sīpola pirovīnogskābes saturu, kas ir galvenā kvalitātes īpašība.

Effect of sulphur on onion bulb size

Bors ietekmē sīpola svaru 

Pētījumi apstiprina, ka bors pozitīvi ietekmē sīpolu ražu, palielinot sīpolu svaru. Ir svarīgi uzturēt pareizu kalcija, slāpekļa un bora līdzsvaru augsnē, jo augsts Ca un N saturs var samazināt bora uzņemšanu.

Effect of boron on onion bulb weight