Auzu augšana un attīstība

Savas attīstības laikā, no sējas līdz ražas novākšanai, auzas sasniedz 3 dažādas attīstības fāzes.

Izveidošanās

Izveidošanās fāze sākas līdz ar sēju un turpinās līdz pat stiebrošanās sākumam. Šajā laikā attīstās ražu formējošie dzinumi, veidojas primārā sakņu sistēma un attīstās lapotne. Ražu veidojošie komponenti (vārpu skaits un graudu aizmetņi/ m2) rodas šī procesa beigās. Augšanas ātrums būs atkarīgs no laika apstākļiem, jo mākoņainās un aukstās dienās augšana un attīstība būs ļoti lēna. Pavasarī auzām šis process būs ātrāks, jo dienas ir gaišas un gaisa temperatūra pieaug.

Auga būvniecība 

Būvniecības process sākas no pirmā mezgla veidošanās un ilgst līdz ziedēšanai. Šis ir ārkārtīgi svarīgs augšanas un attīstības posms, jo veidojas ražu nesošā lapotne, dziļā sakņu sistēma, auglīgie ziedaizmetņi un stublāja rezerves. Lapotnes veidošanās ir pabeigta, kad augs spēj uztvert 95 % no fotosintētiski aktīvās radiācijas (FAR). Augšana ir ļoti strauja, ar augstu ikdienas barības vielu pieprasījumu no augsnes. To dēvē arī par ‘Lielās izaugsmes fāzi’.

Ražošana 

Ražošanas process sākas tūlīt pēc ziedēšanas un ilgst visu graudu veidošanās laiku līdz pat nogatavošanās beigām. Šajā laikā formējas svarīgākie ražu veidojošie rādītāji, kā graudu skaits/ m2 un graudu svars. Šajā laikā maksimāli jācenšas saglabāt karoglapu un slāpekļa saturu tajā, jo tas nodrošinās līdz pat 70 % no ogļhidrātiem, kas ir nepieciešami graudu attīstībai.

Auzu augšana un attīstība

Auzas - attīstības stadijas.png

Auzu attīstību daudz detalizētāk var izskaidrot izmantojot attīstības stadijas. To pareizi nosakot, ir vieglāk izvērtēt, kad ir pareizais laiks, kad lietot kādu no papildus barības līdzekļiem. Piemēram, herbicīdu un augšanas regulatoru efektivitāte tiks optimizēta, ja tie tiks lietoti atbilstošajā stadijā. Tāpat arī minerālmēslu lietošana būs daudz efektīvāka, ja tie tiks lietoti atbilstošā auzu attīstības stadijā. Lai noteiktu auzu attīstības stadiju, visplašāk tiek izmantota ‘Zadoka’ skala.