Noderīgi
marts 16, 2020

Kas šobrīd pietrūkst ziemas kviešiem?

Šobrīd daudzviet varam redzēt kviešu laukus ar dzelteniem, neregulāras formas laukumiem. Visbiežāk jebkura barības elementa trūkuma sākotnējā izpausme ir hloroze, jeb vienkārši runājot – gaiši, dzelteni augi. Secinājums – mani lauki ir dzelteni. Bet kas tad īsti ir šie dzeltenie lauki agri pavasarī un kādus lēmumus pieņemt?


Mn_lauks.jpg

 

Mēs varam likt lietā ‘’agronoma aci’’ un pieredzi un secināt, ka tas varētu būt mangāna trūkums. It īpaši vietās, kur vieglākas augsnes un mangāna trūkums ir hronisks un atkārtojas gadu no gada.

Kas tad palīdz atpazīt un identificēt mangāna trūkumu?

Tipisks mangāna trūkums izpaužas kā hloroze neregulāru laukumu veidā. Pie tam tipiskas ir skaidras, tumši zaļas līnijas, kas ir traktora pēdas, kur augsnei piespiežoties, mangāna pieejamība ir labāka.  Mangāna trūkums ir redzams uz jaunākām lapām. Visbiežāk mangāna trūkums var izpausties vieglās, smilšainās augsnēs, augsnēs ar augstu pH (virs 7). Laika apstākļi kas izraisa mangāna trūkumu ir vēss, ilgstoši mitrs laiks, kas traucē uzņemt mangānu.

Vēl ir iespēja izmantot Yara CheckIT, kas ir mobilā aplikācija barības elementu deficīta noteikšanai. Tā ietver fotogrāfiju datu bāzi, filtru precīzai identificēšanai un Yara produktu rekomendācijas.

Kādas ir mangāna funkcijas augā?

Mangāns ir nepieciešams fotosintēzei un proteīna sintēzei, meristēmu audu  augšanai un ir katalizators dažādos enzīmu procesos, kā, piemēram, nitrātu reducēšanā. Šobrīd (16.03.) šur tur ir vērojama miltrasa. Mangāns nodrošina zināmu aizsardzību pret to, jo piedalās nitrātu reducēšanā, kas ir barotne miltrasas sēnei. Izmantots rudenī, optimālā koncentrācijā augā, mangāns nodrošina sakņu sistēmas aizsardzību pret sakņu kakla slimībām un labāku pārziemošanu.

Mangāns ir viens no svarīgākajiem mikroelementiem graudaugiem un vajadzība grami uz tonnu ir vislielākā. Visbiežāk vajadzība tiek norādītā robežās no – līdz. Tomēr varam  pieņemt , ka 60-80 g Mn  uz tonnu izaudzēto graudu varētu būt standarta vajadzība.

Rekomendācija izteikta mangāna trūkuma novēršanai ir YaraVita MANTRAC PRO izmantošana. Ieteicamā deva 0,5 -1 l/ha,  tiklīdz smidzināšana būs iespējama. Īpaša uzmanība ir pievēršama ziemas miežiem, kas ir īpaši jutīgi pret mangāna trūkumu un atdeve no YaraVita MANTRAC PRO būs vislielākā.

Vislabākais veids, ka varam spriest par auga barības elementu saturu ir lapu analīzes. Attēlā ir analīžu rezultāti un attēls no ‘tipiska’  lauka ar ‘dzelteno pleķi’. Tas parāda vairāk kā viena mikroelementa trūkumu.

Megalab1-page-001.jpg

Salīdzinājumam piemērs ar analīzēm no kviešu lauka ar labu, zaļu krāsojumu, bet analīzes uzrāda  vara, cinka, bora trūkumu. Tas nozīmē, ka augi cieš no ‘slēptās badošanās’, vizuāli to  neredzam un tikai lapu analīzes ļauj pieņemt lēmumu par smidzināšanu.

Megalab2-page-001.jpg

Situācija, kad trūkst vairāk kā viens barības elements ir tipiska un to ar ‘agronoma aci’ mēs redzēt vairs nevaram. Veidojot statistiku no kviešu lapu paraugiem, kas analizēti Yara laboratorijā Anglijā, tika secināts, ka 44 % gadījumu, paraugos, kur trūka mangāns, pietrūka arī cinks un varš. 65 % gadījumu, kur trūka varš, pietrūka arī mangāns un cinks. 79 % gadījumu, kur trūka cinks, trūka mangāns un varš.

Mikroelementu vajadzības nodrošināšanai ir iesakam izmantot mikroelementu kompleksu, kas satur visus graudaugiem nepieciešamos mikroelementus. YaraVita GRAMITREL vai YaraVita CEREIS ir īpaši graudaugiem veidots  ārpussakņu mēslojums, kas satur mangānu, varu, cinku un magniju. Rekomendācija pirmajam mikroelementu smidzinājumam ir 1,5 l/ha. Vietās, kur ir izteikts mangāna trūkums pievienot YaraVita MANTRAC PRO 0,5 l/ha.

Laiks YaraVita GRAMITREL vai YaraVita CEREIS lietošanai

Agnese Pinka, Yara agronome Latvijā

Jautā ekspertam

Mūsu augu mēslošanas speciālisti ir gatavi jebkurā laikā atbildēt uz Jums interesējošajiem jautājumiem par Yara produktiem un mūsu piedāvātajiem risinājumiem augu mēslošanā.
Augu mēslošanas eksperti
Augu mēslošanas eksperti
Agnese Pinka
Agnese Pinka
Agronome - konsultante
Daiga Sergejeva
Daiga Sergejeva
Agronome - tirdzniecības pārstāve

Zemgale, Kurzeme, Vidzeme 

Sandra Mediņa - Tolmane
Sandra Mediņa - Tolmane
Agronome - tirdzniecības pārstāve

Latgale, Vidzeme 

Yara produktu saimes

YaraMila

YaraMila- NPK (S) kombinētie mēslošanas līdzekļi

Augstas koncentrācijas viendabīgi NPK (slāpekli, fosforu un kāliju saturoši) mēslošanas līdzekļi, kas ir speciāli izstrādāti visām kultūraugu grupām. Tie apvieno augam svarīgākās barības vielas: slāpekli, fosforu un kāliju.
YaraBela

YaraBela- Slāpekli un sēru saturoši minerālmēsli

Amonija nitrāta (slāpekļa) mēslošanas līdzekļi, kas nodrošina pastāvīgu, pārbaudītu kultūraugu kvalitāti un ražu gadu no gada, tos lietojot plašam kultūru klāstam dažādos klimatiskajos apstākļos.
YaraVita

YaraVita- Mikroelementi

Pilnīga produktu līnija, kas nodrošina auga normālai augšanai un attīstībai nepieciešamos mikroelementus. Papildinot pamata barības vielas ar šiem produktiem, no saviem kultūraugiem iegūsiet daudz vairāk.
YaraLiva produkti

YaraLiva- Kalcija nitrātu saturoši mēslošanas līdzekļi

YaraLiva mēslošanas līdzekļu sastāvā ir kalcija nitrāts, kas nodrošina augus ar efektīvu, ātri absorbējošu nitrātu slāpekli, vienlaikus nodrošinot kalciju un boru stiprībai un izturībai, kas uztur augu ilgtermiņa augšanu.
YaraTera

YaraTera- Pilnībā ūdenī šķīstoši mēslošanas līdzekļi

YaraTera produktu klāsts ietver pilnīgi šķīstošos mēslošanas līdzekļus, kuri piemēroti lietošanai arī apūdeņošanas sistēmās.
YaraSuna8_9_2

YaraSuna - organominerāls mēslošanas līdzeklis

YaraSuna 8-9-2 organiskas izcelsmes mēslošanas līdzeklis, kas piemērots izmantošanai bioloģiskajās saimniecībās
Citi produkti

Citi produkti

Yara sadarbojas ar daudzām citām mēslošanas līdzekļu kompānijām, kuru produkti arī ietilpst mūsu portfolio.