Noderīgi
maijs 26, 2021

Atcerieties par bora nepieciešamību ziemas kviešos!

Boram parasti tiek piešķirta īpaša nozīme, kad domājam par rapša un citu Brassica dzimtas kultūraugu mēslošanu. Un nepareizi tiek pieņemts, ka tas ir mazāk svarīgs graudaugiem un citiem kultūraugiem augu sekā. Tomēr bors ir būtisks daudziem kultūraugiem, lai gan tieši Brassica dzimtai ir visaugstākā nepieciešamība pēc bora.


Ņemot vērā sniega bagāto ziemu un aukstumu vēl nesenā periodā, bora deficīts ziemas kviešu lapu paraugu analīzēs šogad nav nekas pārsteidzošs.

Pēdējo četru – piecu sezonu laikā, kopš Yara pastāvīgi veic augu lapu analīzes,  kviešu lapās  ir konstatēts bora trūkums, un vidēji  85 % no Yara Megalab saņemtajiem kviešu lapu paraugiem ir bora deficīts.

Bors, tāpat kā nitrātu  un sulfātu joni, augsnē pastāv kā negatīvi lādēts anjons, un tāpat kā nitrāti un sulfāti  viegli izskalojas, īpaši no smilšainām augsnēm ar zemu katjonu saistīšanas spēju. Šī izskalošanās arī apgrūtina bora līmeņa izveidošanos augsnē. Tāpat kā nitrāts, arī bors augā pārvietojas galvenokārt ar masas plūsmu un difūziju, tāpēc zemā temperatūrā uzņemšana tiek samazināta, jo sakņu augšana palēninās un samazinās transpirācija. Tāpat jāmin pieeaugošais rapša platību īpatsvars augu rotācijā un augstās sēklu ražas, kas sekmē bora iznesi no augsnes.

Bora vajadzība kviešiem dažādos literatūras avotos svārstās no 2-3 g uz t graudu (rēķinot sausnā , 86 %) un 1-4 g uz tonnu salmu (rēķinot sausnā, 86 %). Piemēram, 8 t graudu ražai ir nepieciešami 50-70 g bora. Tātad,  lai nodrošinātu nepieciešamo bora daudzumu, ir nepieciešams izmantot 0,5 -0,75 l/ha YaraVita BORTRAC ārpussakņu mēslojuma.

Bors ir vajadzīgs nukleīnskābju un augu hormonu ražošanai, un lielos daudzumos tas parasti atrodams lapās un meristēmu audos.

Bors ir svarīgs ziedputekšņu dīgtspējai, tāpēc tā trūkums var radīt nekvalitatīvu apputeksnēšanos, samazinātu graudu daudzumu, samazinātu graudu tilpuma masu  un no tā izrietošos ražas zudumus.

Tas ir iesaistīts arī šūnu sieniņu veidošanā un lignifikācijā un tādējādi palīdz veidot šūnu sienas stiprumu. Tas uzlabo kalcija uzsūkšanos, tāpēc bora izmantošana ir svarīga, lai nodrošinātu līdzsvarotu uzturu. Bors augā ir salīdzinoši nekustīgs, tāpēc vispirms tiks ietekmētas jaunākas lapas un audi.

 

Novērsiet bora trūkumu ar ārpussakņu smidzinājumu

Ārpussakņu smidzinājumu ar boru ir jāizmanto, lai novērstu tā trūkumu, ja lapu paraugu rezultāti uzrāda zemu vai ļoti zemu līmeni, un bora trūkuma gadījumā pasargās ieguldījumus ziemas kviešos.

Neatkarīgi pārvaldītie Yara izmēģinājumi Anglijā ir parādījuši, ka YaraVita BORTRAC smidzinājumu sadalīšana starp T1 (AS 30-32) un T2( AS 36-39) dod lielāku ražas atbildes reakciju nekā to izmantojot vēlāk, pēc AS 39.

Produkts

YaraVita Bortrac satur 150 g/l bora etanolamīnu, kas vienlaikus ir papildināts ar formulantiem labākai barības vielu uzņemšanai un ir vislabākais partneris bākas maisījumos ar fungicīdiem, herbicīdiem un augu augšanas regulatoriem.

Izmantošanas rekomendācijas : 0,3-0,5 l/ha YaraVita BORTRAC kopā ar T1 un T2 smidzinājumiem.

Yara Latvija atgādina: mēslošanas līdzekļus lietojiet tikai atzītas nepieciešamības gadījumā,izvērtējot auga un augsnes nepieciešamību pēc barības vielām konkrētajā attīstības periodā un pēc konsultācijas ar agronomu. 

Aicinām iepazīties arī ar Polijā veiktu pētījumu par bora ietekmi uz ziemāju attīstību. Pētījums angļu valodā lasāms šeit

Informāciju sagatavoja:

Agnese Pinka, Yara agronome Latvijā©

 

Jautā ekspertam

Mūsu augu mēslošanas speciālisti ir gatavi jebkurā laikā atbildēt uz Jums interesējošajiem jautājumiem par Yara produktiem un mūsu piedāvātajiem risinājumiem augu mēslošanā.
Augu mēslošanas eksperti
Augu mēslošanas eksperti
Agnese Pinka
Agnese Pinka
Agronome - konsultante
Daiga Sergejeva
Daiga Sergejeva
Agronome - tirdzniecības pārstāve

Zemgale, Kurzeme, Vidzeme 

Sandra Mediņa - Tolmane
Sandra Mediņa - Tolmane
Agronome - tirdzniecības pārstāve

Latgale, Vidzeme 

Yara produktu saimes

YaraMila

YaraMila- NPK (S) kombinētie mēslošanas līdzekļi

Augstas koncentrācijas viendabīgi NPK (slāpekli, fosforu un kāliju saturoši) mēslošanas līdzekļi, kas ir speciāli izstrādāti visām kultūraugu grupām. Tie apvieno augam svarīgākās barības vielas: slāpekli, fosforu un kāliju.
YaraBela

YaraBela- Slāpekli un sēru saturoši minerālmēsli

Amonija nitrāta (slāpekļa) mēslošanas līdzekļi, kas nodrošina pastāvīgu, pārbaudītu kultūraugu kvalitāti un ražu gadu no gada, tos lietojot plašam kultūru klāstam dažādos klimatiskajos apstākļos.
YaraVita

YaraVita- Mikroelementi

Pilnīga produktu līnija, kas nodrošina auga normālai augšanai un attīstībai nepieciešamos mikroelementus. Papildinot pamata barības vielas ar šiem produktiem, no saviem kultūraugiem iegūsiet daudz vairāk.
YaraLiva produkti

YaraLiva- Kalcija nitrātu saturoši mēslošanas līdzekļi

YaraLiva mēslošanas līdzekļu sastāvā ir kalcija nitrāts, kas nodrošina augus ar efektīvu, ātri absorbējošu nitrātu slāpekli, vienlaikus nodrošinot kalciju un boru stiprībai un izturībai, kas uztur augu ilgtermiņa augšanu.
YaraTera

YaraTera- Pilnībā ūdenī šķīstoši mēslošanas līdzekļi

YaraTera produktu klāsts ietver pilnīgi šķīstošos mēslošanas līdzekļus, kuri piemēroti lietošanai arī apūdeņošanas sistēmās.
YaraSuna8_9_2

YaraSuna - organominerāls mēslošanas līdzeklis

YaraSuna 8-9-2 organiskas izcelsmes mēslošanas līdzeklis, kas piemērots izmantošanai bioloģiskajās saimniecībās
Citi produkti

Citi produkti

Yara sadarbojas ar daudzām citām mēslošanas līdzekļu kompānijām, kuru produkti arī ietilpst mūsu portfolio.